PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bir bilgisayar kendi kendine neden kapanır? (YARDIM EDİİİNNN)

ens@r
23-02-2006, 15:44
Arkadaşlar öncelikle pc nin özelliklerini vereyim..
p4 3.2 işlemci
160 gb samsung hdd
asus p4p800-s anakart
kingston 512+512 ram
ati-redeon 256 mb ekran kartı..

Durup dururken kendi kendine kapanıor reset atmıo kökten kapanıoo.Ramlerden mi acaba die düşünüyorum ramlarin mhz leri farklı yani ne zaman kapanacağı belli olmuyor bi bakıyosun 5 dakka bi bakıyosun 3 saat ama artık gına geldi.
Virus die düşündüm taratttım virus yok format atayım dedim format atarken de kapandı bana birisi yardım etsin yoksa balkondan saalıcam bunu ya alalı 2 ay oldu daha adam gibi çalışmadı zıkım yaa.
Saygılar...

jenba555
23-02-2006, 16:15
ens@r sanırım ramlerden yapıyor frekanslar farklı ise olabilir frekansı düşük olanı ilk sıraya takarak dene bide

Volt
23-02-2006, 17:17
Evet arkadaşa katılıyorum.
sorun bilgisayarın beslemesinden de kaynaklanabilir.
Bazıları elektriklerin en ufak dalgalanmasından etkileniyor.
Bir diğer olasılık da pc toplanırken statik elektrik kapmış olması bu
durumda pc durmadan salaklaşır.Bunu gidermek için anakart özerinden herşeyi söküp pil dahil 1-2 dakika bekledikten sonra tekrar toplamak.
Daha iki gün önce başıma geldi komşunun pc oda asus anakart statik kapmıştı
Kolay gelsin...

torik
23-02-2006, 17:38
Başka bir güç kaynağıyla denersen sorun düzelir büyük ihtimalle. Bende de aynısını yapmıştı.

entegre
23-02-2006, 18:28
Bence kapağını çıkarıp öyle çalıştır. Fanların doğru çalışıp çalışmadığını kontrol et.
Genelde çok ısınan kasa kendini kapatır.
2nci ihtimalde power supply arızalı olabilir.
Başka bir sebebi olması ihtimali çok düşük.

ens@r
23-02-2006, 21:52
dediklerini denedim arkadaşlar powerı değiştirdim yine aynı
pili çıkardım biraz bekledim geri taktım yine aynı
ama her parçayı ayrı ayrı çıkarmadım
ve bundan bi hafta evvel benim onboard olan ethernet arızalandı şuan çalışmıyor acaba bi ilgisi varmıdır.
onboard olmasından alaka kurdum
acaba yeni board alsam sorunum çözülürmüüü
Saygılarr...

eozen81
23-02-2006, 21:57
Dostum onboard olan ethernet kartını bios dan disable et bir de öyle dene bakalım

ens@r
23-02-2006, 22:30
biosa girebilsem ahhhh bi açılsa pc .....

tonytr
24-02-2006, 01:10
kapanma sorunu varsa pc nde demekki açılıyor, o zaman bios a da girebilmen gerek.
kendi kendine kapanma sorunu yüksek sıcaklık olabilir. hdd lerin, işlemcin v.s. donanımların aşırı ısınıyorsa bu ısınmayı önlemen gerekli ilk olarak.
işlemci ve anakart ısısını "aida" programı ile hdd ısılarını da forumda verilen "HDDLife" programı vardı onla görüp fikir edinebilirsin.yapman gereken kasa da iyi bir havalandırma sağlamak ya da havalandırması iyi bir kasa ile değişmek.

saygılar.

ens@r
24-02-2006, 08:35
Arkadaşlar pc imde kapanma sorunu vardı artık o da hiç açılmıyo bu seferde artık yollıcaz bi yerlere denemediğim şey kalmadı powerda değiştirdim olmadı...

sanko86
25-02-2006, 01:27
Arkadaşlar pc imde kapanma sorunu vardı artık o da hiç açılmıyo bu seferde artık yollıcaz bi yerlere denemediğim şey kalmadı powerda değiştirdim olmadı...
bir donanımcı olarak veprogramcılık öğrencisi olarak sorun anlattığın kadarıyla işlemci ile veya slotlar ile alakalı işlemcinin iyi takıldığı fanın iyi monta edildiğine dikkat et ısıda sorun olsa reset atılır buradaki sorun kısa devre slotlardaki kartların iyi takılmaması veya kısa devreye neden olabilecek bir pozisyonda olması sebeb olabilir ilgine işlemci ve slotlaarı sök tak düzgünce bence sorun çözülür

fatih
07-07-2008, 16:51
arkadaşlar bnm de pc de sorun var.önceden 10dkde bir kapanıp duruyodu.servise yolladım hard disk hatalı die değiştirdiler.sonra sorun kalmadı ama format attık filan zaman geçti oyun çaınca pc kapanıoo.her türlü oyunda kapanıoo online oyun normal oyun filan neden acaba bi yardım .

sanko86
07-07-2008, 17:03
Konudada belirttik işlemci ile alakalı olabilir oyunlar bilgisayarı çok yorar ısınır ve belli ısıya gelince kapanır.Isıyı düşürmeye çalışınız yada ram yetersiz geliyordur biraz ram ilavesi yapınız.