Konu Kapatılmıştır
Sayfa 1 Toplam 5 Sayfadan
1 2 3 ... SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 44 Sayfa bulundu

Konu: Omicom S2 rev.3 HD TV Kartı İnceleme.

serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Teşekkür
    898
    Thanked 5.591 Times in 868 Posts
    Tecrübe Puanı
    2468

Omicom S2 rev.3 HD TV Kartı İnceleme.

Selam arkadaşlar,

Bu kartı uzun zamandır takibe almıştım. Avrupa ve Türkiye'de pek bilinmiyor. Fiyatı hesaplı olunca, getirttim.

Kart bana tüm masraflar dahil olmak üzere, 49 Dolar'a mal oldu.

Omicom S2 kart, STV090X demodülatör çipi ailesine ait bir karttır.

Bu ailedeki çiplerin gelişmişlik sırası ; 1. stv0913, 2. stv0910adb, 3. stv0900aac, 4. stv0900bac, 5. stv0903bac, 6. stv0903bab, şeklinde sıralanmaktadır.

1. stv0913 ; Bu demodülatör'le çıkmış bir ürün henüz yoktur. İleride TBS 6926 markası altında STV0913 demodülatör'lü olarak çıkarılması düşünülmektedir. Bu demodülatör'ün STV0900aac demodülatör'üne göre ayırıcı farkı olarak, 16APSK ve 32APSK demodülasyonlu frekanslardan, kırılmasız/yırtılmasız yayın almak maksadıyla üretileceği belirtilmiştir.

2. stv0910adb ; TBS 6983, Cine S2 V7 gibi çift tuner'li model ve benzeri tv kartlarında kullanılmaktadır.

3. stv0900aac ; Omicom S2 Pro PCI, TBS 6925 PCI-E model ve benzeri tv kartlarında,

4. stv0900bac ; Cine S2 V6.5, DuoFlex S2, gibi çift tuner'li model ve benzeri tv kartlarında,

5. stv0903bac ; Omicom S2 rev.3, TBS 5980, TechnoTrend S2-1600, Skystar2 Express HD model ve benzeri tv kartlarında,

6. stv0903bab ; Prof tuners 7301, 7500, 8000 model ve benzeri tv kartlarında,

Omicom S2 rev.3 TV kartının öne çıkan yetenekleri ;

* Üzerindeki demodülatör çipinin tam kodu ; stv903bac 'tır.

* Hızlı kör tarama,
    ( STV090X demodülatör çipi ailesindeki tv kartlarının tamamı hızlı kör tarama yapmaktadır. )

* QPSK, 8PSK modülasyonlarında, ACM/VCM ve T2 MI kodlama yeteneğine sahiptir. Bu yetenekler, ( ACM/VCM ve *T2 MI ) çoklu kodlama olarak adlandırılmaktadır. Windows altında çalışırken endirect( Yani, MIS kanallar; carzyscan, EBSpro gibi programlar içinden, VLC destekli rendersiz olarak açılabilmektedir. ) çoklu kodlama yapabilmektedir. Kısaca terminolojik ifadesi ile Multi Input Stream( MIS ) desteği vardır. Örneğin ; [B]Hotbird uydusu; 12539 H 27500 2/3, DVB-S2/8PSK, ACM/VCM/PLS Multistream kodlamalı kanalları alabilir.
    ( TBS 6925 model TV kartı, bu yeteneklere ilaveten, 16APSK ve 32APSK modülasyonlarından yayın alabilir. Ancak STV0900aac demodülatör'lü TBS 6925 tv kartında, 16APSK ve 32APSK modülasyonlarından yayın alırken, kırılma/yırtılma gibi sorunlar görülmektedir. Bu nedenle STV0900aac demodülatör'ü için, 16APSK ve 32APSK modülasyonlarını nefaseti ile demodüle edememektedir diye bir nitelemede bulunmak mümkündür. )
    ( stv0903bac demodülatör'lü olupta, TechnoTrend S2-1600 ve Skystar2 Express HD tv kartlarının, Windows altında Multi Input Stream( MIS ) desteğinin olmadığını dikkate aldığımızda, Omicom S2 kart fiyat/performans ürünü olarak ön plana çıkmaktadır. )

* STV6110A hızlı tuner ; son model ve en az ısınan tuner 'dir.
    ( 250 dolar'lık TBS 6925'te eski tip STV6100 tuner bulunmaktadır. Yani Omicom S2'nin tuner'i, TBS 6925'e göre bir adım daha öndedir.

Test ettiğim TV kartları içerisinde Omicom 'un tuner gücünü değerlendirmem gerekirse ;

* Omicom S2 rev.3, Prof Tuners 7301 ve TechnoTrend S2-3600 şeklindedir. Yani zayıf transponder'lerden sinyal emme yeteneği, kullandığım diğer tv kartlarına göre, biraz daha iyi diyebilirim.

* Sinyal seviyesi, AltDVB, ProgDVB, DVB Dream ve DVBViewer'de gerçek sinyal değerleri ile görüntülenmektedir. Bu kartta sinyal seviyesinin olması gereken değerlerle yerinde olması, kartın üzerindeki STV6110A tuner 'in bir avantajı olarak görebiliriz. Prof Tuners 7301' te sinyal seviyesi abartılı idi.

Omicom TV kartının beğenmediğim tarafları da oldu ;

* DVBViewer'de kanal geçişlerini biraz yavaş buldum. DVBViewer'de kanal değişimleri biraz takılmalı gibi... Birde bazen DVBViewer içinden kanal taraması yapılamayabiliyor. Transedit ile taramada sorun yok. DVBViewer official web sayfasında, bu kart desteklenen kartlar arasında yoktur.

* Kartın zemini, biraz ince olduğu için, ilk oturttuğum PCI yuvada çalıştıramadım. İkinci yuvaya takınca hemen çalıştı. Kartın zemini biraz ince olduğu için, kart üzerindeki pin'lerin PCI portun içindeki pin'lere iyice kontak ettiğinden emin olunmalıdır. PIN kontakları tam temas sağlanmazsa, TV kartı çalışmıyor hatası verebiliyor yada HD kanallar da kırılma yaşanabiliyor.

* Uzaktan kumanda ve uzaktan kumanda gözünü opsiyonel olarak belirlemişler. Kullanmayacağım için, uzaktan kumanda ve kumanda gözü siparişi vermedim. Standart donanıma dahil olsaydı, daha iyi olurdu.

Kartı buradan sipariş verdim ;
    [Only registered and activated users can see links. ]

Kartın driver 'ları ;

Ödemeyi WebMoney diye adlandırılan bir sistem üzerinden "para ödeme makinesi" ile kişinin hesabına havale yaptım. Para ödeme makinesine 2 dolar havale ücreti ödedim.

Kart bedeli + kargo ücreti ; 47 dolar

Para havale ücreti ; 2 dolar.

Kısaca ; Yarı profesyonel bir TV kartı aldığım için memnum. Sorularınız olursa buradan yanıtlayabilirim.

Saygılar, sevgiler.
    Konu serkanguzel tarafından (21-05-2016 Saat 17:23 ) değiştirilmiştir.
    Doğru bilginin adresi...

Geneli ingilendiren sorulara PM'den yanıt veremiyorum. Katılımcıların yararlanabilmesi için,
    sorularımızı açık alandan sormaya özen göstermeliyiz. Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.

2. The Following 6 Users Say Thank You to serkanguzel For This Useful Post:

atlas (12-09-2014), azimli (02-05-2016), dz-hack (10-09-2014), hotbord_34 (08-10-2014), tonytr (11-09-2014), zyadas (11-09-2014)

zyadas taninmis sohret sahibi uye zyadas taninmis sohret sahibi uye zyadas taninmis sohret sahibi uye zyadas taninmis sohret sahibi uye zyadas taninmis sohret sahibi uye zyadas taninmis sohret sahibi uye zyadas taninmis sohret sahibi uye zyadas taninmis sohret sahibi uye zyadas taninmis sohret sahibi uye zyadas taninmis sohret sahibi uye zyadas taninmis sohret sahibi uye zyadas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Teşekkür
    273
    Thanked 7.499 Times in 196 Posts
    Tecrübe Puanı
    1893
    Yeni kartınız Hayırlı Olsun.
    Kör tarama hızından bahsetmişsiniz; Ebspro programıyla deneme imkanı bulduysanız Türksat'ta tarama kaç dakika sürüyor ?
    Bendeki prof 7301 ile karşılaştırmak açısından soruyorum.

serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Teşekkür
    898
    Tecrübe Puanı
    2468
    Selam @zyadas hocam, teşekkür ederim.

PC'de Omicom S2 ve Prof 7301 birlikte çalışıyor.

Malum ben bulunduğum lokasyon itibariyle, Türksat'ın doğu polarizasyonunu alabiliyorum sadece...

Şimdi her iki TV kartı ile H polarizyonunda 10950 - 12750 arasını, 5 'şer adım basamak sayısı ile tarattım. Omicom ile 2 dakika daha kısa sürdü.

Prof Tuners kartların tamamı ; STV0903bab demodülatör 'lü ve STV6100 tuner 'lidir.
    ( STV6100 tuner'ler, kör taramada 1000 sembol ve daha küçük sembol'leri daha kolay yakaladığı gözlemlenmiş... )

Omicom S2 rev.3 TV kartı ; STV0903bac demodülatör 'lü ve STV6110A tuner 'lidir.
    ( STV6110A tuner, ler ise, daha hızlı kör tarama ve sinyali alt eşik seviyesinden gelen frekanslardan daha rahat sinyal aldığı gözlemlenmiş. Benim tespitimde hemen hemen aynı doğrultuda... )

TV kartını getirtirken odaklandığım nokta; Multi Input Stream( MIS ) özellikli frekanslardan gelen yayınları alabilmekti... Malum aynı işi yapan, TBS 6925 kartın 250 dolar olduğunu bildiğim için, Omicom S2 ile MIS özellikli frekanslardan gelen kanalları açabilmeyi avantaj olarak değerlendirdim ve edinimi gerçekleştirdim.

Gerçi STV0900aac demodülatör'lü TBS 6925'in, ilaveten 16APSK, 32APSK desteği de var. Uyduları araştırdığımda 16APSK, 32APSK modülasyonlu yayın yok gibi... Yani pratikte 16APSK, 32APSK özellikli yayınları izleyemiyoruz dersek, doğru nitelemiş sayılırız.

Bu değerlendirmeler ışığında; Omicom S2'yi, TBS 6925'e göre, beşte biri fiyatına oldukça avantajlı ürün olarak görmekteyim. Sizlere de tavsiye ederim.

Saygılar, sevgiler.
    Doğru bilginin adresi...

Geneli ingilendiren sorulara PM'den yanıt veremiyorum. Katılımcıların yararlanabilmesi için,
    sorularımızı açık alandan sormaya özen göstermeliyiz. Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.

5. The Following 2 Users Say Thank You to serkanguzel For This Useful Post:

atlas (12-09-2014), zyadas (11-09-2014)

TEĞMEN
    ayhankiy taninmis sohret sahibi uye ayhankiy taninmis sohret sahibi uye ayhankiy taninmis sohret sahibi uye ayhankiy taninmis sohret sahibi uye ayhankiy taninmis sohret sahibi uye ayhankiy taninmis sohret sahibi uye ayhankiy taninmis sohret sahibi uye ayhankiy taninmis sohret sahibi uye ayhankiy taninmis sohret sahibi uye ayhankiy taninmis sohret sahibi uye ayhankiy taninmis sohret sahibi uye ayhankiy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Teşekkür
    42
    Thanked 1.730 Times in 123 Posts
    Tecrübe Puanı
    854
    Hocam teşekkürler yararlı bilgi olmuş Prof 8000 Tv kartını ardeşime verince eski ss2 kaldıydım sanırım bu kart işimi görecektir.
    Teşekkürler

Bilgi Sahibi OLMADAN Fikir Sahibi OLUNMAZ!
    (Uğur MUMCU)

Bildiklerinin ALİMİ,Bilmediklerinin TALİBİ Ol!
    (Alevi Özdeyişi)

7. The Following User Says Thank You to ayhankiy For This Useful Post:

serkanguzel (11-09-2014)

zyadas taninmis sohret sahibi uye zyadas taninmis sohret sahibi uye zyadas taninmis sohret sahibi uye zyadas taninmis sohret sahibi uye zyadas taninmis sohret sahibi uye zyadas taninmis sohret sahibi uye zyadas taninmis sohret sahibi uye zyadas taninmis sohret sahibi uye zyadas taninmis sohret sahibi uye zyadas taninmis sohret sahibi uye zyadas taninmis sohret sahibi uye zyadas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Teşekkür
    273
    Thanked 7.499 Times in 196 Posts
    Tecrübe Puanı
    1893
    Alıntı serkanguzel´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selam @zyadas hocam, teşekkür ederim.

PC'de Omicom S2 ve Prof 7301 birlikte çalışıyor.

Malum ben bulunduğum lokasyon itibariyle, Türksat'ın doğu polarizasyonunu alabiliyorum sadece...

Şimdi her iki TV kartı ile H polarizyonunda 10950 - 12750 arasını, 5 'şer adım basamak sayısı ile tarattım. Omicom ile 2 dakika daha kısa sürdü.

Prof Tuners kartların tamamı ; STV0903bab demodülatör 'lü ve STV6100 tuner 'lidir.
    ( STV6100 tuner'ler, kör taramada 1000 sembol ve daha küçük sembol'leri daha kolay yakaladığı gözlemlenmiş... )

Omicom S2 rev.3 TV kartı ; STV0903bac demodülatör 'lü ve STV6110A tuner 'lidir.
    ( STV6110A tuner, ler ise, daha hızlı kör tarama ve sinyali alt eşik seviyesinden gelen frekanslardan daha rahat sinyal aldığı gözlemlenmiş. Benim tespitimde hemen hemen aynı doğrultuda... )

TV kartını getirtirken odaklandığım nokta; Multi Input Stream( MIS ) özellikli frekanslardan gelen yayınları alabilmekti... Malum aynı işi yapan, TBS 6925 kartın 250 dolar olduğunu bildiğim için, Omicom S2 ile MIS özellikli frekanslardan gelen kanalları açabilmeyi avantaj olarak değerlendirdim ve edinimi gerçekleştirdim.

Gerçi STV0900aac demodülatör'lü TBS 6925'in, ilaveten 16APSK, 32APSK desteği de var. Uyduları araştırdığımda 16APSK, 32APSK modülasyonlu yayın yok gibi... Yani pratikte 16APSK, 32APSK özellikli yayınları izleyemiyoruz dersek, doğru nitelemiş sayılırız.

Bu değerlendirmeler ışığında; Omicom S2'yi, TBS 6925'e göre, beşte biri fiyatına oldukça avantajlı ürün olarak görmekteyim. Sizlere de tavsiye ederim.

Saygılar, sevgiler.
    Resimde de görüldüğü üzere prof 7301 kart ile Türksat'ı kör tarama yapmak 13 dk. sürdü.

Kartları karşılaştırmak açısından yararlı olacağı düşüncesiyle ilgi ve alakanıza Teşekkür Ederim.

9. The Following 2 Users Say Thank You to zyadas For This Useful Post:

atlas (12-09-2014), serkanguzel (11-09-2014)

Post Thanks / Like
    Teşekkür
    898
    Tecrübe Puanı
    2468
    Alıntı zyadas´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
    Resimde de görüldüğü üzere prof 7301 kart ile Türksat'ı kör tarama yapmak 13 dk. sürdü.

Kartları karşılaştırmak açısından yararlı olacağı düşüncesiyle ilgi ve alakanıza Teşekkür Ederim.
    Sizin tarama ölçütlerinizle bire bir örtüşmez ama Omicom S2 ile sadece horizontal polarizasyondaki tarama süresi resimdeki gibidir.

İşte Prof tuner 7301 ile bu tarama süresi, 2 dakika civarında uzuyor.

Malum kör tarama süresinde LNB'lerin kalitesi de önemlidir. Benim burada antenlerde şu an takılı LNB 'ler, son derece kalitesiz diyebileceğim türden LNB 'lerdir. Türkiye'den getirdiğim ALPS marka slim LNB'lerim vardı. O LNB'ler antenlerin üzerinden çalındığı için, burada bulduklarımla yetinmek zorunda kaldım. Yani, Prof Tuners 7301 + ALPS LNB birlikte kör tarama süresi daha kısa idi.

Yani TV kartlarını kör tarama yönünden karşılaştırırken, karşılaştırma kriterlerinin içerisine LNB faktörünü de katmak daha gerçekçi olur diye değerlendirmekteyim.

Velhasılı, şimdiki LNB'ler ile Omicom S2, Prof 7301'e göre, Türksat'ı horizontal'da 2 dakika civarında daha kısa sürede tarıyor.

Saygılar, sevgiler.
    Doğru bilginin adresi...

11. The Following 3 Users Say Thank You to serkanguzel For This Useful Post:

atlas (12-09-2014), sinancetinkaya (18-09-2014), zyadas (12-09-2014)

Post Thanks / Like
    Teşekkür
    898
    Tecrübe Puanı
    2468
    * Omicom S2 rev.3 kartın aşağıdaki DVB Player 'larda "sinyal düzeyi" gerçekçidir.

* Tüm DVB Player'larda "sinyal seviyesi" aynı düzeydedir.

Örnek olarak, 11096 frekansına bakalım ;

Yine ayrıca düşük sinyal düzeylerinde, bu kart oldukça kart iyi performans vermektedir.

Örneğin ; DVB-S2 8psk modülasyonlu, 12103 H 8333 frekansına bakalım.

% 34 ile kırılma olmadan izlenebiliyor.

Test ettiğim kartlar içerisinde bu kart, sinyal stabilitesi yönünden, en iyi kart diyebilirim.

Saygılar, sevgiler.
    Doğru bilginin adresi...

ONBASI
    sinancetinkaya is on a distinguished road sinancetinkaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Teşekkür
    12
    Tecrübe Puanı
    40
    @serkanguzel bey, bu aralar dvb-S2 özelliklik bir kart arıyorum. Ancak bu sefer USB olanından almayı düşünüyorum. Verdiğiniz site rusça ve benim rusçam yok. İngilizcem iyidir.
    [Only registered and activated users can see links. ] sitesinde ingilizce linkine tıklasam bile hala çoğu yer rusça.
    USB olanına baktım, sanırım sizin burada belirttiğiniz kart ile aynı özellikleri sunan bir model değil. Yanlışmıyım?

Post Thanks / Like
    Teşekkür
    898
    Tecrübe Puanı
    2468
    Alıntı sinancetinkaya´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
    @serkanguzel bey, bu aralar dvb-S2 özelliklik bir kart arıyorum. Ancak bu sefer USB olanından almayı düşünüyorum. Verdiğiniz site rusça ve benim rusçam yok. İngilizcem iyidir.
    [Only registered and activated users can see links. ] sitesinde ingilizce linkine tıklasam bile hala çoğu yer rusça.
    USB olanına baktım, sanırım sizin burada belirttiğiniz kart ile aynı özellikleri sunan bir model değil. Yanlışmıyım?
    Omicom 'un USB olanında demodülatör farklıdır.

Önceki tercihiniz TBS 5980 yerinde bir tercih olur. TBS 5980 'den daha iyisi, tam profesyonel bir kart TBS 5925 USB modelidir. TBS 5925 kart 250 dolar fiyatıyla oldukça pahalıdır. Ayrıca TBS 5925 model kartta CI yuva da yoktur.

Kısaca; harici ve CI yuvalı kullanım için, 5980 yerinde bir tercih olur.

Burada sorayım ! SmartDVB 'nin official forumundaki @sinancetinkaya nick'li üye siz misiniz ?

Saygılar, sevgiler.
    Doğru bilginin adresi...

ONBASI
    sinancetinkaya is on a distinguished road sinancetinkaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Teşekkür
    12
    Tecrübe Puanı
    40
    Alıntı serkanguzel´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
    Omicom 'un USB olanında demodülatör farklıdır.

Önceki tercihiniz TBS 5980 yerinde bir tercih olur. TBS 5980 'den daha iyisi, tam profesyonel bir kart TBS 5925 USB modelidir. TBS 5925 kart 250 dolar fiyatıyla oldukça pahalıdır. Ayrıca TBS 5925 model kartta CI yuva da yoktur.

Kısaca; harici ve CI yuvalı kullanım için, 5980 yerinde bir tercih olur.

Burada sorayım ! SmartDVB 'nin official forumundaki @sinancetinkaya nick'li üye siz misiniz ?

Saygılar, sevgiler.
    Evet benim

Benim elimde TBS5980 yok. Eski bir DVB-S kart kullanıyorum. USB cihazları laptoplarda da kullanma imkanı olduğu için istemiştim ama öyle 250 dolar vermeyi de hiç düşünmem

Konu Kapatılmıştır
Sayfa 1 Toplam 5 Sayfadan
1 2 3 ... SonuncuSonuncu

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Tags for this Thread

Bookmarks