+ Konu Cevaplama Paneli
Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan
1 2 3 ... SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 36 Sayfa bulundu

Konu: El Yapımı Projeksiyon Cihazı (EYP)

Emekli Admin blo foruma katkida bulunan uye blo foruma katkida bulunan uye blo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Teşekkür
    31
    Tecrübe Puanı
    191

El Yapımı Projeksiyon Cihazı (EYP)

bu cihazda emeği geçen sayın @gmby e çok teşekkürler..beni kırmadı cihazı özel saç kasaya tasarladı.. ama siz isterseniz cihazı mdf dende yapabilirsiniz.. ilk yaptığımda bu cihazın kasası mdf idi..

SİZDE BİR PROJEKSİYON CİHAZINA MİLYARLAR VERMEK ZORUNDA DEĞİLSİNİZ.. HEM HOBİ HEMDE EVDE SİNEMA KEYFİ.. TAVSİYE EDİLİR...
    gerekli parçaları bana pm atarak alabilirsiniz....

NOT: GERÇEK BİR PROJEKSİYON CİHAZI İLE BU CİHAZI SAKIN OLA YORUM YAPARKEN AYNI TEFEYE KOYMAYIN..BU EL YAPIMI VE HOBİ AMACI İLE YAPILMIŞ BİR CİHAZDIR.. VE GÖRÜNTÜLERİ GERÇEK CİHAZDAN DAHA ÇOK TATMİN EDİCİ VE LAMBASI DAHA UZUN SÜRE GİDEN VE UCUZ BİR CİHAZDIR.. herşeyden önce emeğe saygı ...

Alıntı GMBY´isimli üyeden Alıntı

EL YAPIMI PROJEKSİYON CİHAZI

kullanılan malzemeler

1- Bir adet Cihazımızda kullanılmak için tasarlanmış sac kasa ve gerekli malzemeleri. kasa ölçüleri 34x24x11 dir.
    2- Bir adet salyangoz fan,
    3- Bir adet optik reflektör,
    4- Bir adet rfx7-s 150 w osram marka lamba,
    5- Bir adet lambamıza uyumlu duy,
    6- Bir adet Tridonic Atco marka 150 w metal halid balast,
    7- Bir adet tridonic Atco marka ignitör,
    8- Bir adet uv filtre,
    9- Bir adet ir filtre,
    10- Bir adet 7x10'' f1:210 mm X f2:310 mm odaklı ohp fresnel (akrilik)
    11- Bir adet Sony Psone 5'' lcd (orjinal)
    12- Bir adet Sony Psone adaptör (orjinal)
    13- Bir adet 11x18x3 mm ebatlarında optik ayna
    14- F:240 mm manuel fokuslu objektif,
    15- Bir takım psone lcd miz için kullanılan modifiye işlemi için gerekli potansiyometriler,
    16- Bir adet 3 lü on-off düğmesi.........

Bu kasalarda eski kasada gördüğüm bazı eksiklikleri gidermeye elimden geldigince çalıştım.

Eksiye nazaran yeni kasalarda neler değişti?

1- Yeni kasada salyangoz fan kullanılacak.Ekside 6 cm lik fan egzost görevi görüyordu.

2- Yeni kasada lcd ye üfleyen iki adet fan yok, dı.Eski kasada 4 cm lik iki fan var idi.

3- Yeni kasada sac delikleri tek yerde toplanıldı.Eski kasada fan delikleri kenarda ve ortada idi.

4- Yeni kasada psone için VGA deligi açıldı.Eski kasada bu delik yok idi.

5- Yeni kasada havalandırma deliği yan panele alındı ve ızgaramsı hava verildi.Eski kasada bu delikler yok idi.

Kasamızın en büyük avantajı benim nacizane düşüncem ise hem g12 lamba hemde rfx7-s lamba kullanılıyor olması.Bu lambalar içinde ayrı ayrı aparatlarıda mevcuttur.

Şimdi gelelim kasamızın resimlerine.

Ön çaprazdan görünüm.

Yan havalandırma ızgarası.

Kasamızda cihazımızda kullanılacak elektrik ve gerekli kompanentlerin delikleri.Görünür olması için arkaya beyaz kağıt koydum.

Salyangoz fanımızın duracagı delik ve fanımızın görünüşü.

Fanımızın içeriden görünüşü.

Objektfi deliğimizin içeriden görünüşü.Dikkat ederseniz biraz düzensiz.Bence kasamızda en olumsuz yön burası.

Neden mi? Lazerde kesilirken bu delik 3 mm aşagıda kalmış lcd merkezinden.Hemen bunu farkettim ve deligi 3 m yukarıya aldırttım.Tabiki makasla kesildigi için üst kısmı düzensiz oldu.Allahtan aparatımızın bileziği ilk resimde de görüldüğü üzere dışarıdan tutturulduğu için bu durum görülmüyor.
    ve resim :

Işık kutumuza ait iki sacımız.Delikli olan kondaser aparatımız.Bu aynı zamanda kutumuza ait uv ve ir filtreyide tutuyor.Yandaki de ışık kutumuzun üst sac kapağı.

Işık kutumuzu öylesine görmeniz için kasa içine yerleştirdim.Ön tarafında kondasermiz olacak arka planda ir ve uv filtremiz.Işık kutumuzun üst kapagı kasanın esas üst kapagı arasında 8 mm boşluk kalıyor..

Kasamıza ait resimler burada arkadaşlar.
    Konu blo tarafından (27-07-2007 Saat 18:27 ) değiştirilmiştir.

2. The Following 4 Users Say Thank You to blo For This Useful Post:

musicman (23-02-2011), muzot (06-04-2009), THE_DEVIL (13-06-2011), umut32 (04-01-2011)

blo
    Guest blo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Şimdi kasamızda kullanılacak ir ve uv filtreyi görmektesiniz.Uv filtre hem cihazımızı daha sağlıklı kılacak hemde lcd mizin ömrüne ömür katacak.Bu filtrelerin ebatları ışık kutumuza özel oldu ve kasalarımız kadar yapıldı.

Kasamızda kullanılacak reflektörümüzün ve reflektörümüzün duracağı aparat.Bu aparat sayesinde reflektörümüzün sagına soluna kasamızın dışında silikonumuzu yapacagız ve daha sonra bu aparatımızla birlikte montajlayacagız kasamıza.Bu aparat sayesinde ayırıca lcd mızın merkezını bulmamız daha kolay olacak.Sadece yapmamız gereken lcd mızın merkezı kadar reflektorumuzun aparatı uzerınde yerımızı bulacagız ve reflektorumuzun merkezını buraya koyacagız.

Dıyelım lcd mız 10 cm yukseklıgınde.Sonucta lcd mızın merkezı yerden 5 cm de durmalı degıl mı? evet.Aparatımızda 5 cm mı işaretleyecegız ve reflektorumuzu buraya koyacagız.

Burada da reflektorumuzun ben psone lcd ye gore reflektorumuzu ayarladım.

Ayarlama yapmadan önce ben reflektörlerimi yerleştirirken mutlaka bir su terazisinden yararlanırım.Böylelikle reflektörüm tam dengeli durur ve daha verimli olarak öne dogru ışıgı yansıtır.

Konu blo tarafından (25-05-2006 Saat 12:39 ) değiştirilmiştir.

blo
    Gelelim lambamızın yerleştirilme işlemine.

Rfx7-s lambamız için yapılan aparatı psone lcd ıcın ayarladıktan sonra(bu aparat 5,6'' ebatlarında ayarlı- kenarlarından bıraz kastırıp asagıya ındırdım aparatın zemınını) lambayı kasaya yerlestırdım.

ayrıca buradakı gonyemız lcd mızın merkezınden gecen hayalı cızgıye(kı bu cızgı zemıne cızılmıstır.) paralel sekılde duruyor ve lambaya dıkkat edın ark merkezı ve sag-sol esıt..

Lambamızın üstten gorunumu:

Burada lambamızın arkına dıkkat edecek olursak lamba reflektorden yaklasık(ark kısmı) 5-6 mm ıcerıde dır.

Konu blo tarafından (25-05-2006 Saat 12:40 ) değiştirilmiştir.

blo
    Bilindiği üzere fanlarımız ekseriyetle plastık.Ayrıca lambamızın yaymıs oldugu yogun ısıdan bır sekılde (dırekt ısık ve ısıdan) korumamız lazım.unuda sacdan bır kalkan kullanarak yaptım.

Sac ısı kalkanımız :

Isı kalkanımızın kasa ıcınde ki görünümü:

Konu blo tarafından (25-05-2006 Saat 12:41 ) değiştirilmiştir.

blo
    Çalışmalarımda sıklıkla ihtiyaç duyduğum su terazime gene iş çıktı.Işık kutumun ön tarafını olusturan ve kondanseri tutan aparatımızı ayarlamalıyız ki öne dogru lcd mize daha iyi ışık verebilsin.(bu aparat normalde zemine 90 derecelik acı yapıyor cunkı 90 derece olarak bukulmus durumda..Ben genede işimi saglama alma tarafıyım.)

Ve işık kutumuzda bitti.Önden şık duruyor acıkcası :

Çalışmalarımda lamba reflektor fresnel lcd nın tam merkezlerınden sankı bır cızgı gecıyormus gıbı dusunur bu merkezerın bırbırıne hatasız bakmasına dıkkat etmeye calısırım.

Burada kondaserımızın ıcınden dıkkat edersek refektorumuzun kondasere olan durusuna..ıkıncı sekılde yesıl cızgıler reflektorumuzun kenarları.Bu sekılde elımden gelen ozenı gosterıp lamba arkınında reflektor merkezınden sonra kondanser merkezıne de bakmasına da ozen gosterdım.

Konu blo tarafından (25-05-2006 Saat 12:41 ) değiştirilmiştir.

blo

Gelelim elektrik aksamlarını bitirmeye.Öncelikle kasamız için acılan deliklere tek parca olan ve uzerınde 3 adet acma kapama dugmesı olan anahtarımızı yerlestırelım.Bu dugme o kadar basıt kı baglaması hangı kablo nereye konulacak dusuncesı yok.Bazı arkadaslarımızın bunda zorlandıgını dusunerek ozellıkle bu dugmeyı tercıh ettım.Ayrıca bu resımde guc saglayıcımız olan power gırıs bolumunu gormektesınız.

Burada da bu kompanentlerın kasa ıcınden gorunumu :

Kasa ıcınde acıp kapama dugmemızın 4 adet metalını gormektesınız.Altta duran tek metale powerımızdan bır gırıs yapıyoruz.Üstte kalan 3 adet metalede lcd-lamba ve fan guc kaynagımızın (faz yada notr) bırer kablosunu baglıyoruz.Boylece bu enerjı kaynaklarımızı anahtarlamıs oluyoruz.Tabıkı power gırısımızden lcd-lamba ve fan guc kaynagımızın dıger (faz yada notr) baglantımızı da yaparak.
    Konu blo tarafından (25-05-2006 Saat 12:42 ) değiştirilmiştir.

blo
    Şimdide lcd mizi besleyen adaptorumuzu yerleştirelim.Kasa içerisinde duran tum malzemelerı max duzeyde en verımlı nasıl kullanabılırızı(en az yer kaplayacak sekılde) asla unutmayalım.Cunkı gercekten kasamız kucuk.

Adaptorumuzun bılındıgı uzere fıse takılan ıkı adet ayagı var.Bız kasa ıcınde bunu nasılsa bır fıse takmayacagımıza gore bacaklarını kesmekte bence hıc bır sakınca yok.Bu resımde ıkı adet adaptorumuz gorunmekte.Sol tarafta olan orjınal kesılmeden once ve sag taraftada benım ucurdugum bolumu gormektesınız.

Şimdide kasamızda daha once koymayı planladıgım ve buna gore delıklerın yan duvara olan mesafelerını ona gore ayarladıgım bolumde adaptorumuzun durus seklını gormektesınız.

Konu blo tarafından (25-05-2006 Saat 12:43 ) değiştirilmiştir.

blo
    Şimdide balastımızı en verimli(en az yer kaplayacak sekılde nasıl kullanırız ? Bilindiği üzere tridonic balastların kabloların gırdıgı bolum cok kucuk ve sıkıntı yaratmakta(en azından ben oyle dusunuyorum) Nasıl sıkıntı olabılır bıze :?: Balastımızı kasamızın ıcıne koydugumuzda bu ön bülüme kabloyu yerletrıdıgımızde kablomuzun kıvrılma bolumu kadar yer kaybetmekteyız.Buda bır kac cm me mal olmakta bıze.Onun ıcın ben on taraftakı ıkı adet aparatı cıkartıyorum.Resımde de goruldugu gıbı.

Daha sonra kablomu bu aparatın metal aksanı ıcıne yerlestırıyor ve cıkardıgım aparatı yerıne takıyor ve vıdalıyorum.Boylelıkle balastımızın kasamız ıcınde daha verımlı(az yer kaplaması acısından) kullanmıs oluyoruz.Az oncede bahsettıgım gıbı boylece kablolarımızın donus mesafesını gerı kazanmıs oluyoruz.Bu resımde de bır kablomu ''D'' balast uzerınde aparatın arkasına taktım ve aparatımızı sıksıtırdım. Ignıtorumuzun uzerındekı ''D'' yede baglantımı yaptım.

Bu işlemi diğer aparatımız ve baglantımız ıcınde yapıyor ve balast aparatlarımızı sıkıyoruz.
    Konu blo tarafından (25-05-2006 Saat 12:43 ) değiştirilmiştir.

blo
    Burada da balastımızın ve ıgnıtorumuzun kasa ıcındekı duruslarını gormektesınız.Balastımızın az once bahsettıgım baglantısından sonra ısık kutumuzun on yuzeyıne sıfır yerlestırebılıyor ve yerden kazanıyorum.Bırde dıkkat edınız balastımız yan duruyor.Buda bana genıslıkten 2 cm kadar yer kazandırmakta.

Ignıtorumuzude ısık kutumuzun on yuzeyıne once japonla yapıstırıyorum sonrada kırmızı sılıkon vasıtaysıyla ıyıce sabıtlıyorum.Balat ıcınde aynı ıslemı yapıyorum.Sac kasaya oyle bır yapısıyor kı kırmızı sılıkon banamısın demıyor.(tabıkı donduktan sonra)

Balast ve ıgnıtorun hemen onunede yanı ıkısının ''L'' yaptıgı yerede fan ıcın guc kaynagı olarak sectıgım adaptorumu yerlestırıyorum.Kasada neredeyse her alanı mumkun oldugunca çöü alan bırakmamaya çalışıyorum.

Birde dikkat ederseniz kasada hic kablo yıgını gormemektesınız.(balast ve ıgnıtor baglantıları harıc.Onlarıda kalabalık yapmaması ıcın kasa ıcıne gızledım.Kasamızın kapagı ıcın yapılmıs 1 cm lık kıvrım var onların altından dolasıyor kablolar power ve on-off dugmelerınden baslayarak balast ve ıgnıtore gelene kadar.

Konu blo tarafından (25-05-2006 Saat 12:44 ) değiştirilmiştir.

blo
    cihaz bitti ve canavar gibi çalışıyor.. 4-5 saat çalıştırmama ragmen sorunsuz çalışmaktadır.. Şimdi kaldığımız yerden devam edelim..

Salyangoz fanda dikkate etmemiz gereken bir nokta var..Fanın üç tane kablosu var iki kablo fanı besliyor bir kablo termostat için yapılmış..Fanımızı direkt beslersek 30 sn calısıyor ve susuyor.. (Fanımızda beyaz kablo termostat kablosu) beyaz ve sıyah kabloyu bırlestırdıgımızde fan delı gıbı hıc durmuyor..

Işık denemelerini yaptım ve fanımızın emiş gucunu gormek ıcın yandakı ızgaraya kagıt koydum..(bu denemede lcd yerınde degıldır)

Konu blo tarafından (25-05-2006 Saat 12:44 ) değiştirilmiştir.

+ Konu Cevaplama Paneli
Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan
1 2 3 ... SonuncuSonuncu

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks