+ Konu Cevaplama Paneli
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan
1 2 3 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 25 Sayfa bulundu

Konu: DVB-S2 kartla 4K yayın izlemek için işlemci önerisi

ÇAVUŞ
    fatsy biraz daha puan alirsa yaralı olacak uye fatsy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Teşekkür
    61
    Tecrübe Puanı
    86

DVB-S2 kartla 4K yayın izlemek için işlemci önerisi

Merhabalar,
    Şu anda AMD A8 7600 APU kullanmaktayım. İşlemcimi yeni çıkan APU'lardan biri ile değiştirmek istiyorum. TRT 4K'yı sorunsuz izletecek, uygun fiyatlı bir işlemci (mümkünse APU) önerebilir misiniz?

ONBASI
    Bilinmeyen is on a distinguished road Bilinmeyen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Teşekkür
    104
    Tecrübe Puanı
    38
    işlemcin ne kadar güçlü olursa işlemler hızlı yapılır lakin 4k seyretme olayı kullandığın program ve kodek ayarlarıyla daha çok ilgili bence

serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Teşekkür
    898
    Thanked 5.591 Times in 868 Posts
    Tecrübe Puanı
    2468
    AMD'nin Ryzen serisindeki işlemcileri, H.265'i donanımsal olarak destekler.

AMD'nin en ucuz R3 serisi işlemcisi, 450 - 500 TL aralığında, sanırım.

Yalnız AMD 'nin ryzen serisi işlemcilerinin, H.265'i çözme performansı konusunda bilgi sahibi değilim. Yani 2160p ( 4K ) bir video'yu çözerken işlemci yükü hangi düzeye çıkıyor, araştırmadım.

Ama Intel serisi işlemcileri H.265 yönünden araştırmıştım. Intel 'in, H.265 donanım destekli işlemcileri, Kabylake ve Coffelake serisi işlemcilerdir.

Mesela; Kabylake serisi işlemciler, piyasa profesyonelleri tarafından beğenilmeyince, Intel firması, Cooffelake serisi işlemcileri piyasaya sürdü.

Kabylake serisi bir işlemci ile H.265 decode edilirken, işlemci yükünün %35 ila %45 arasında gezindiği, tester'larca raporlanmıştır. Video oynatırken, %35 - %45 işlemci yükü, gerçekten çok yüksek işlemci kullanımıdır. Çünkü Kabylake serisindeki H.265 işlemci kullanımı, PC oyuncularının, orta seviye oyunlarındaki işlemci kullanımına neredeyse eşit bir işlemci kullanımı var.

İşte Kabylake serisinde H.265 işlem yükü fazla olunca, Intel firması Coffelake serisi işlemcilerini piyasaya sürdü. Coffelake serisi işlemci ile 2160p çözünürlüklü H.265 yayın izlerken, işlemci kullanımı, % 12 ila %15 düzeyindedir.

Hülasası; AMD'nin 7nci jenerasyon RYZEN mimarili işlemcileri H.265'i destekliyor. Ama H.265 decode ederken, işlemci kullanımı hangi düzeyde, ona bakmak lazım.

Yani, AMD Ryzen serisinin, donanımsal H.265 destekli olmasına rağmen, işlemci kullanımı konusunda yeterli bilgiye ulaşamadığım için, gönül rahatlığıyla Rzen serisi işlemci işinizi görür diyemiyorum.

Öğrenmenin en kolay yolu, Rzen işlemciye sahip olan birinin masaüstü PC'sine tv kartını takıp denemek lazım gelir.
    Konu serkanguzel tarafından (25-10-2017 Saat 15:46 ) değiştirilmiştir.
    Doğru bilginin adresi...

Geneli ingilendiren sorulara PM'den yanıt veremiyorum. Katılımcıların yararlanabilmesi için,
    sorularımızı açık alandan sormaya özen göstermeliyiz. Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.

4. The Following 4 Users Say Thank You to serkanguzel For This Useful Post:

azap_54 (03-06-2019), fatsy (25-10-2017), hotbord_34 (25-10-2017), nasre (25-10-2017)

ÇAVUŞ
    fatsy biraz daha puan alirsa yaralı olacak uye fatsy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Teşekkür
    61
    Tecrübe Puanı
    86
    Kendi soruma kendim cevap vereyim; yakın zamanda yeni bir PC topladım. İşlemcisi AMD Athlon 200GE (APU) Ben aldığımda 300 liraydı. Şimdi en uygun 400 liraya satılıyor. (Amazon'da 57 dolar) Bu işlemciyi seçmemin sebebi uygun olmasıydı. İleride daha güçlü bir Ryzen APU ile sistemimi güçlendirmeyi düşünüyorum.

Sorunun cevabına gelirsek; evet bu APU 4K kanalları sıkıntısız gösteriyor

SEVMEK46 taninmis sohret sahibi uye SEVMEK46 taninmis sohret sahibi uye SEVMEK46 taninmis sohret sahibi uye SEVMEK46 taninmis sohret sahibi uye SEVMEK46 taninmis sohret sahibi uye SEVMEK46 taninmis sohret sahibi uye SEVMEK46 taninmis sohret sahibi uye SEVMEK46 taninmis sohret sahibi uye SEVMEK46 taninmis sohret sahibi uye SEVMEK46 taninmis sohret sahibi uye SEVMEK46 taninmis sohret sahibi uye SEVMEK46 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Teşekkür
    387
    Thanked 4.127 Times in 629 Posts
    Tecrübe Puanı
    2459

hayırlı olsun
    2023 NEWCAMD SERVER

serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Teşekkür
    898
    Tecrübe Puanı
    2468
    Alıntı fatsy´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kendi soruma kendim cevap vereyim; yakın zamanda yeni bir PC topladım. İşlemcisi AMD Athlon 200GE (APU) Ben aldığımda 300 liraydı. Şimdi en uygun 400 liraya satılıyor. (Amazon'da 57 dolar) Bu işlemciyi seçmemin sebebi uygun olmasıydı. İleride daha güçlü bir Ryzen APU ile sistemimi güçlendirmeyi düşünüyorum.

Sorunun cevabına gelirsek; evet bu APU 4K kanalları sıkıntısız gösteriyor

Paylaştığın resimde GPU kullanımı % 80 görünüyor.

4K kanal izlerken işlem yükünü ekran kartı üstenmiş, gibi görünüyor ! % 80'lik ekran kartı kullanımı ise, oldukça yüksek bir değer. Yani 4K kanalı uzun süreli izlemek, ekran kartı için sıkıntı yaratabilir. İki - üç saat kadar 4K kanal açıkken ekran kartının ısı durumunu takip etmek lazım.

İlaveten; işlem yükünü işlemci üstlendiğinde, işlemcinin işlem yükü hangi düzeye çıkıyor, onu da görmek lazım. Lav Codec kurulu ise, işlem yükünü işlemciye devrettikten onu da tekrar gözlemleyin.
    Konu serkanguzel tarafından (11-05-2019 Saat 10:41 ) değiştirilmiştir.
    Doğru bilginin adresi...

Geneli ingilendiren sorulara PM'den yanıt veremiyorum. Katılımcıların yararlanabilmesi için,
    sorularımızı açık alandan sormaya özen göstermeliyiz. Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.

8. The Following User Says Thank You to serkanguzel For This Useful Post:

fatsy (14-05-2019)

hotbord_34 biraz daha puan alirsa yaralı olacak uye hotbord_34 biraz daha puan alirsa yaralı olacak uye hotbord_34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Teşekkür
    1.393
    Tecrübe Puanı
    235
    8 k yi açıyor ama cok donuyor pc da benim demek cok yaruyor pc hata veriyor sonrada DVB Dream bu programı kullanıyorum bende

Post Thanks / Like
    Teşekkür
    898
    Tecrübe Puanı
    2468
    Alıntı hotbord_34´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
    8 k yi açıyor ama cok donuyor pc da benim demek cok yaruyor pc hata veriyor sonrada DVB Dream bu programı kullanıyorum bende
    8K için burada 41 no'lu mesajda son iki resmi inceleyin ;
    [Only registered and activated users can see links. ]

Yani 8K için, 4320p çözünürlüğe ulaşabilen donanım gereklidir.
    Doğru bilginin adresi...

11. The Following User Says Thank You to serkanguzel For This Useful Post:

hotbord_34 (11-05-2019)

ÇAVUŞ
    Post Thanks / Like
    Teşekkür
    61
    Tecrübe Puanı
    86
    AMD Athlon 200GE; APU olduğu için sanırım, LAV video ayarlarında sadece GPU seçilebiliyor;

Post Thanks / Like
    Teşekkür
    898
    Tecrübe Puanı
    2468
    İşte orada; yukarıda "Hardware decode to use" içinde DXVA2( copy-back ) seçili iken, ortadaki "Hardware Device use to" Ekran kartını seçersen, işlem yükünü ekran kartına yüklemiş olursun. Bu konumda iken, işlem yükünü işlemciye yükleyemezsin. Yani "otomatik" konumu da seçilmiş olsa, senin PC yükü ekran kartına veriyor.

Yükü işlemciye yüklemek( ...yani yükü ekran kartından çıkarmak ) için, yukarıdaki "Hardware decode to use" 'den diğer seçimleri dene. Diğer seçimleri deneyince ;

ortadaki "Hardware Device use to" bölümü pasife düşecek. Yani seçilemez/kullanılamaz hale gelecek.

İşte seçimleri bu şekilde yaptıktan sonra, Windows'tan donanım kullanımlarını tekrar gözlemle...

Eğer ekran kartı kullanımı hala % 80 'de ise, PC hala yükü ekran kartına vermiş demektir.

Yani belirttiğim iki bölümde seçimleri değişik değişik kullanarak, bir şekilde işlem yükünü ekran kartından almaya çalış...

İşlem yükünü ekran kartından aldıktan sonra, 6 no'lu mesajda bahsettiğim gibi 4K kanalı çalıştır ve işlemcinin işlem yükünü devamlı gözetle... İşte işlemcinin işlem yükü hala % 15 civarında seyrediyor ise, işlemci yükü üstlenmiş demektir. Tabi işlemci yükü üstlendiği durumda, ekran kartında hiç bir işlem yükü olmaması gerekiyor.

Bu yapacağın test, senin işlemcinin 10bit renk derinliğini nereye kadar desteklediğini gösterecek. Yani işlemci 10bit renk derinliğini destekliyorsa, işlem yükü % 15 civarında gezinecek. Desteklemiyorsa, işlemci kullanımı çok yüksek olacaktır.

Bu hususta daha çok detay var da, şimdilik giriş bilgilerini bu şekilde vermiş olayım.

Hasılı; bu bilgileri vermekten maksat, işlemci ve ekran kartı HEVC decode ederken "donanım hızlandırma" kullanıp kullanmadığını anlamak içindir. Senin donanımlar intel işlemci ve nvidia tabanlı ekran kartı olsaydı, neyi hangi şartlarda decode edip etmeyeceğini, donanım hızlandırma kullanıp kullanmadığını vs tamamını söyleyebilirdim. Ancak AMD'nin HEVC konusunda detaylı official çalışmalarını Net'te bulamadım.( Official olmayan çalışmalar var. Ancak o çalışamalar da her zaman yanıltıcı olmaktadır. )
    Konu serkanguzel tarafından (14-05-2019 Saat 22:38 ) değiştirilmiştir.
    Doğru bilginin adresi...

14. The Following 3 Users Say Thank You to serkanguzel For This Useful Post:

67sefa (15-05-2019), hotbord_34 (15-05-2019), TOYOTA1956 (16-05-2019)

+ Konu Cevaplama Paneli
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan
1 2 3 SonuncuSonuncu

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread

Bookmarks