+ Konu Cevaplama Paneli
Sayfa 5 Toplam 5 Sayfadan
BirinciBirinci ... 3 4 5
41 den 47´e kadar. Toplam 47 Sayfa bulundu

Konu: DVBViewer'de 4K yayınların donanım destekli izlenmesi

serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Teşekkür
    898
    Thanked 5.591 Times in 868 Posts
    Tecrübe Puanı
    2468
    Az gittik - uz gittik, dere - tepe düz gittik, bir de arkamıza dönüp baktık ki, bir arpa boyu yol gitmişiz.

Önceki mesajlarımda değindim ama hala anlaşılabilmiş değil. 4k yayınlar 10 bit renk derinliği ile yayınlanmaktadır. Renk derinliği( diğer bir deyişle çözünürlük derinliği ) 10 bit olunca, 10 bit derinliği, donanım destekli olarak işleyebilen cihazlara ihtiyaç var demektir.

İşlemci ya da ekran kartı farketmeksizin; donanım destekli her işlemci ya da ekran kartı, 10 bit derinlikli 4k yayınları rahatlıkla işleyebilir, çözer.

Yeterki, pc'de windows işletim sistemi bileşenleri sağlıklı çalışabilsin.

DİKKAT : PC'nin donanım bileşenleri 10 bit 'i donanım destekli işleyebilir özellikte olacak + windows sağlıklı çalışacak. Bunun başka bir şartı yok.

DVBviewer de çalışmasına gelince; hackbart'ın taaaaa 2018 de üretmiş olduğu bir çözüm şekli idi. Eğer ekran kartı yerine 10 bit destekli işlemci( mesela; coffelake mimarili bir işlemci ) kullanıyorsanız, TRT 4k yayınını bahse konu plugin olmaksızın, takılma olmadan rahatlıkla decode edip izleyebilirsiniz.

Hasılı; bahse konu plugin bir zamanda ara çözüm olarak sunuldu. Bizim hobi severler donanımlarını yeni yükselttikleri için, bu çözüm şeklinden yeni yeni yararlanmaya başladılar. Dolayısıyla da yeni bi çözüm şekli algısı oluşmuş forumlarda...

Hadisenin özü ; İşlemciniz 10 bit destekli ise, bu eklentiye gerek yok yani...

Bu işe gönül verenler, DVB üzerine herşeyi özümsedi, ancak bu 10 bit konusunu hala özümseyemedi.

8 bit te 16,7 milyon derinlik işleniyor.

10 bit te ise, 1 milyar, 7 milyon derinlik işleniyor.

İşte aradaki fark; tam 64 kat 'tır.

Yani, pc üzerinden 4k yayını çözmek demek, grafik temelli olarak çözmek demektir.

Uydu cihazlarında VPU var.

PC lerde GPU var.

VPU ; Video Processing Unit

GPU ; Graphic Processing Unit

VPU 'da video tanınıp decode edilirken, GPU 'da video tanınmadan haritalama tekniğinde olduğu gibi, piksellerine ayrılmak suretiyle işlemden geçirilerek decode edilmektedir.

VPU ; üretici vpu'nun decode edeceği dosya türlerini üretim aşamasında belirleyerek cihaz olarak satışa sunar.

CPU/GPU ; üretici cpu/gpu'nun yalnızca kaç bit derinliğe kadar işleyebileceğini belirler. Geriye kalan sonanım destekli bütün işlemleri işletim sistemi ile donanım arasında görevdeşlik çerçevesinde yürütülür.
    Doğru bilginin adresi...

Geneli ingilendiren sorulara PM'den yanıt veremiyorum. Katılımcıların yararlanabilmesi için,
    sorularımızı açık alandan sormaya özen göstermeliyiz. Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.

2. The Following User Says Thank You to serkanguzel For This Useful Post:

zyadas (16-05-2020)

BAŞÇAVUŞ
    BURAK 20 herkesin tanidigi uye BURAK 20 herkesin tanidigi uye BURAK 20 herkesin tanidigi uye BURAK 20 herkesin tanidigi uye BURAK 20 herkesin tanidigi uye BURAK 20 herkesin tanidigi uye BURAK 20 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Teşekkür
    51
    Tecrübe Puanı
    307
    yarın sonucu yazarım

BAŞÇAVUŞ
    Aquarius6XX foruma katkida bulunan uye Aquarius6XX foruma katkida bulunan uye Aquarius6XX foruma katkida bulunan uye Aquarius6XX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Teşekkür
    563
    Tecrübe Puanı
    314
    Üstat ilk hd yayınlar test amaçlı olarak bağladığında hatırlarmısınız bilmem Daha hd uydu alıcıları
    piyasaya girmemişti bizler bu yayınları dvbs tv kartları üzerinden seyretmeye çalışıyorduk en güçlü
    pc donanımlarında bile yayınlar akıcı değildi şimdi ki 4 k yayınlarını seyrettiğimiz gibi hep donmalı
    çalışıyordu Sonradan verilen kodekler sayesine rahatlıkla izlemeye başladık 4k yayınlarına gelince
    malesef şimdiye kadar 4k yayınlarını rahat seyredeceğimiz doğru düzgün bir kodek verilmiş değil
    Bana göre şimdiye kadar verilen en iyi kodek cyberlink hevc kodek o da en son 2015 te verildi
    Aslında güncel ve iyi çalışan bir kodek verilse bana göre 4k yayınlarını rahatlıkla seyrede biliriz

serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Teşekkür
    898
    Thanked 5.591 Times in 868 Posts
    Tecrübe Puanı
    2468
    Alıntı Aquarius6XX´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
    Üstat ilk hd yayınlar test amaçlı olarak bağladığında hatırlarmısınız bilmem Daha hd uydu alıcıları*
    piyasaya girmemişti bizler bu yayınları dvbs tv kartları üzerinden seyretmeye çalışıyorduk en güçlü
    pc donanımlarında bile yayınlar akıcı değildi şimdi ki 4 k yayınlarını seyrettiğimiz gibi hep donmalı
    çalışıyordu Sonradan verilen kodekler sayesine rahatlıkla izlemeye başladık 4k yayınlarına gelince*
    malesef şimdiye kadar 4k yayınlarını rahat seyredeceğimiz doğru düzgün bir kodek verilmiş değil*
    Bana göre şimdiye kadar verilen en iyi kodek cyberlink hevc kodek o da en son 2015 te verildi*
    Aslında güncel ve iyi çalışan bir kodek verilse bana göre 4k yayınlarını rahatlıkla seyrede biliriz
    4k yayınları Pc'lere düzgün bir şekilde izleyememe sorunu codec kaynaklı değildir.

Bir önceki mesajında değindiğim üzere, elimizdeki mevcut donanımlar, ancak 8bit derinliği işleyebilir özelliktedir.

10bit derinliği işleyebilen yeni pc donanımlarını edinenler, sıkıntısız izleyebilmektedir.
    Doğru bilginin adresi...

Geneli ingilendiren sorulara PM'den yanıt veremiyorum. Katılımcıların yararlanabilmesi için,
    sorularımızı açık alandan sormaya özen göstermeliyiz. Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.

nexx45 foruma katkida bulunan uye nexx45 foruma katkida bulunan uye nexx45 foruma katkida bulunan uye nexx45 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Teşekkür
    107
    Tecrübe Puanı
    196
    şımdi bu bilgilerı resimleri verdim başka bir sitede bu bilgileri veriyorum ilk etapta elinizdeki kullandığınız bilgisayarlar bu bilgisayardan daha üst seviyededir hiç kimse bana test etmeden kalkıpta bilgisayarları veya bilgisayar ları gidin yeni bir bilgisayar alın onlar üzerinde kodeksiz olarak izleyebilirsiniz demesin şimdi diyeceksiniz ekran kartı gt1030 fakat siz diyorsunuzkı buda yetersiz gidin komple sisteminizi yenileyin h.265 olan trt4k yayını donmasız düşük işlemci ile izlersiniz kodek olmasının onemi yoktur bakın bakalım hangi bilgisayarda kodekler ve gt1030 ve bu sistemde kodekler ile basa basa üzerinde durarak söylüyorum trt4k yayınını izliyorum resimleremi inanmıyorsunuz mesela geçen gün yukarda yazan kardeşim sordu abi donmasız olarak senin bilgisayar sisteminde açtınmı evet dedim flimini çekmiştim verdim izledi odahil alt alta yazıyorum

h55ud3 anakat
    i3 3.20 intel 550 işlemci
    hdd hartdisk ile olduğu için sordu aşağıya attım sistemi

altta verdiğim bu ayarlar ile trt4k altdvb ve dvbwieri de yüzde 5 işlemci ile bu ayarlar ile donmasız olarak açtım
    yüzde 5 işlemci ile açtım dikkat edin buna

bu verdiğim resimlere inanmıyorummu diyorsunuz
    çektiğim flim elimde youtubeye atarım görürürsünüz bukadar
    bana daha hala bu sitede ve başka sitelerde trt4k yayın kodek olmadan izlenir demeyin kanıtları ile atıyorum

geçen gün yazıyordum kodeksiz olarak bir kişiye test ettirecektim çocuğa acıdım elindeki bilgisayara kodek kurma diyecektim bakalım sadece dvb oynatıcı 4k yayını acacakmı korktuğum şudu ya bilgisayar reset atacak yada o bilgisayar yok olacaktı hartvare ile diyorsun ya açtığını bilgisayarları eyer milletin yok ettirmek istiyorsan kodeğe gerek yok yazabilirsin
    bu güne kadar başka sitelerden aldıklarını yazdın test etmedin ve buna bütün millette inanıyor daha hala cocuk bilgisayarını yok olduğunda buraya gelip ne yazacağını düşündüğüm için o testi o çocuğa ben yaptırtmadım
    benim bilgisayar sisteminden yenidir bilgisayarlarınız gidin bir gt1030 ekran kartı alın lav kodeği bu şekilde ayarlayın trt4k gibi bütün 4k flim yayın canlı yayınları izleyin bu bilgilerin hepsi test edilmiştir oradan burada yazan yazılar değildir saygılarımla

BAŞÇAVUŞ
    Aquarius6XX foruma katkida bulunan uye Aquarius6XX foruma katkida bulunan uye Aquarius6XX foruma katkida bulunan uye Aquarius6XX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Teşekkür
    563
    Tecrübe Puanı
    314
    Konuyu iyice inceledikten sonra Üşünmedim tv kartını tekrar
    pc ye tanıtıp son sürüm klitle mega kodek pack indirip gerekli
    ayarları yaptıktan sonra trt 4k kanalına baktım Kesintisiz ve donmasız
    seyrede biliyorum artık anakart 1155 pinli işlemci sanırım 2. nesil i.3 işlemci
    Ekran kartı amd rx550 gdr5 2gb
    Saygılar

ER volkanp2003 is on a distinguished road volkanp2003 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Teşekkür
    1
    Tecrübe Puanı
    0
    tesekkürler

+ Konu Cevaplama Paneli
Sayfa 5 Toplam 5 Sayfadan
BirinciBirinci ... 3 4 5

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread

Bookmarks