+ Konu Cevaplama Paneli
Sayfa 1 Toplam 5 Sayfadan
1 2 3 ... SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 47 Sayfa bulundu

Konu: DVBViewer'de 4K yayınların donanım destekli izlenmesi

ER cyberkuvvet is on a distinguished road cyberkuvvet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Teşekkür
    0
    Tecrübe Puanı
    0

Thumbs up DVBViewer GPU ile Takılma-Donma olmadan TRT4K izleme

Merhaba,

Daha önce farklı bir yazı paylaşmıştım.Ancak sorunu bir türlü çözememiştim.DVBViewer forumunda "Griga" nick'li moderatörün paylaştığı plugin ile sorunu çözdüm.Teknik bilgi verecek olursak DVBViewer'ın DVBSource filtresi TRT4K yayınının zaman damgalarını bazen karşılayamıyor.Buda görüntüde takılmalara sebep oluyor.Plugin dosyası linki aşağıdadır.

[Only registered and activated users can see links. ]

Konu cyberkuvvet tarafından (16-05-2020 Saat 09:44 ) değiştirilmiştir. Sebep: Konu Yenilendi.

2. Likes SEVMEK46 liked this post
  3. The Following 5 Users Say Thank You to cyberkuvvet For This Useful Post:

67sefa (07-02-2019), azimli (30-04-2018), nasre (29-04-2018), SEVMEK46 (30-04-2018), tahir40 (18-08-2018)

serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Teşekkür
    898
    Thanked 5.591 Times in 868 Posts
    Tecrübe Puanı
    2468
    Windows işletim sisteminde donanım destekli HEVC video izlemek iki şekilde mümkündür.

* HEVC desteği olan işlemci kullanmak,

* Yada HEVC desteği olan ekran kartı kullanmak.

İşlemci cephesinde; Intel "Kabylake" mimarili yada "Coffelake" mimarili bir işlemci kullanmak gerekiyor öncelikle... "Kabylake" mimarili olanlar, ilk çıkan modeller olduğu için, HEVC çözerken biraz zorlanıyor. Yeni PC toplayacaklar, "Coffelake" mimarili işlemci almalıdır.

Eğer PC'de işlemcinin donanımsal HEVC desteği yoksa, işlem yükünü GPU( ekran kartı )'ya yükleyerek, donanım destekli HEVC video'lar çözdürülebilir.

Donanım destekli ekran kartları için, net'te şöyle bir çalışma buldum !

Açıklamaya göre buradaki kartlar, HEVC'i "donanım & yazılım" işbirliğiyle ile çözebileceği belirtiliyor. Buradaki ekran kartları, HEVC video'ları çözerken, kartın işlem yükü artacak ve fan devri yükselecektir.Yani GPU kullanımı, ekran kartının gücüne göre %50 - %60 civarı olacaktır.
    Kod:
    Feature Set E

Similar to feature set D but added support for decoding H.264 with a resolution of up to 4096 × 4096 and MPEG-1/MPEG-2 with a resolution of up to 4080 × 4080 pixels. GPUs with VDPAU feature set E support an enhanced error concealment mode which provides more robust error handling when decoding corrupted video streams. Cards with this feature set use a combination of the PureVideo hardware and software running on the shader array to decode HEVC (H.265) as partial/hybrid hardware video decoding.
    GeForce GTX 745, GTX 750, GTX 750 Ti, GTX 850M, GTX 860M,GeForce 830M, 840M,GeForce GTX 970, GTX 980, GTX 970M, GTX 980M,GeForce GTX TITAN X, GeForce GTX 980 Ti

Tam donanım desteği, bu model kartlardan başlıyor ! Buradaki ekran kartları, HEVC video'ları çözerken, kartın işlem yükü orta sevilerde gezinecektir. Yani GPU kullanımı %35 civarı olacaktır.
    Kod:
    Feature Set F

Introduced dedicated HEVC Main (8-bit) & Main 10 (10-bit) and VP9 hardware decoding video decoding up to 4096 × 2304 pixels resolution. 
    GeForce GTX 750 SE, GTX 950, GTX 960

Donanım hızlandırma özelliği olan buradaki kartlar, HEVC video'ları zorlanmadan decode edebilmektedir. Bu kartlar HEVC için deal ve hesaplıdır. HEVC çözerken GPU kullanımı, aynı H.264 video'larda olduğu gibi, %12 - %15 arasıdır. ;
    Kod:
    Feature Set H 

are capable of hardware-accelerated decoding of 8192x8192 (8k resolution) H.265/HEVC video streams
    GTX 1050, GTX 1050 Ti, GTX 1060, GTX 1070, GTX 1080,  NVIDIA TITAN XP

Hasılı; tam donanım destekli HEVC video çözmek için;

i3 8100 işlemci,

yada en uygun fiyatlı

GTX 1050 ekran kartını almak yeterli olacaktır.
    Konu serkanguzel tarafından (14-01-2019 Saat 16:35 ) değiştirilmiştir.
    Doğru bilginin adresi...

Geneli ingilendiren sorulara PM'den yanıt veremiyorum. Katılımcıların yararlanabilmesi için,
    sorularımızı açık alandan sormaya özen göstermeliyiz. Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.

5. Likes nasre liked this post
  6. The Following 5 Users Say Thank You to serkanguzel For This Useful Post:

67sefa (19-05-2020), BURAK 20 (05-05-2018), freshte2000 (25-07-2022), hotbord_34 (29-04-2018), nasre (29-04-2018)

SEVMEK46 taninmis sohret sahibi uye SEVMEK46 taninmis sohret sahibi uye SEVMEK46 taninmis sohret sahibi uye SEVMEK46 taninmis sohret sahibi uye SEVMEK46 taninmis sohret sahibi uye SEVMEK46 taninmis sohret sahibi uye SEVMEK46 taninmis sohret sahibi uye SEVMEK46 taninmis sohret sahibi uye SEVMEK46 taninmis sohret sahibi uye SEVMEK46 taninmis sohret sahibi uye SEVMEK46 taninmis sohret sahibi uye SEVMEK46 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Teşekkür
    387
    Thanked 4.127 Times in 629 Posts
    Tecrübe Puanı
    2459

dvbsource ini dvbviewer in neresinde olmalı? dünya kupası yaklaşıyor,full hd kayıt yapmak lazım.
    2023 NEWCAMD SERVER

BAŞÇAVUŞ
    BURAK 20 herkesin tanidigi uye BURAK 20 herkesin tanidigi uye BURAK 20 herkesin tanidigi uye BURAK 20 herkesin tanidigi uye BURAK 20 herkesin tanidigi uye BURAK 20 herkesin tanidigi uye BURAK 20 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Teşekkür
    51
    Tecrübe Puanı
    307

Thumbs up

slm ben rahatlıkla seyredebiliyorum yazılarınızı okudum iyi bir işlemci kötü bir ekran card yeterlidir sinyal zayıf olmasına ragmen seyredebiliyorum hiç sıkıntı bile çekmedim resimlerden anlarsınız

9. The Following 3 Users Say Thank You to BURAK 20 For This Useful Post:

azimli (30-04-2018), hotbord_34 (06-02-2019), nexx45 (01-05-2018)

nexx45 foruma katkida bulunan uye nexx45 foruma katkida bulunan uye nexx45 foruma katkida bulunan uye nexx45 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Teşekkür
    107
    Tecrübe Puanı
    196
    Alıntı SEVMEK46´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
    dvbsource ini dvbviewer in neresinde olmalı? dünya kupası yaklaşıyor,full hd kayıt yapmak lazım.
    burada olacak atılacak yeri

C:\ProgramData\CMUV\DVBViewer

11. The Following 3 Users Say Thank You to nexx45 For This Useful Post:

azimli (01-05-2018), nasre (01-05-2018), SEVMEK46 (01-05-2018)

SEVMEK46 taninmis sohret sahibi uye SEVMEK46 taninmis sohret sahibi uye SEVMEK46 taninmis sohret sahibi uye SEVMEK46 taninmis sohret sahibi uye SEVMEK46 taninmis sohret sahibi uye SEVMEK46 taninmis sohret sahibi uye SEVMEK46 taninmis sohret sahibi uye SEVMEK46 taninmis sohret sahibi uye SEVMEK46 taninmis sohret sahibi uye SEVMEK46 taninmis sohret sahibi uye SEVMEK46 taninmis sohret sahibi uye SEVMEK46 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Teşekkür
    387
    Thanked 4.127 Times in 629 Posts
    Tecrübe Puanı
    2459

Kanal listesi taranmış olmayınca o bölüm oluşmamıştı. şuanda oraya ekledim dosyaları.

2023 NEWCAMD SERVER

13. The Following User Says Thank You to SEVMEK46 For This Useful Post:

nasre (01-05-2018)

serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Teşekkür
    898
    Tecrübe Puanı
    2468
    Alıntı BURAK 20´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

slm ben rahatlıkla seyredebiliyorum yazılarınızı okudum iyi bir işlemci kötü bir ekran card yeterlidir sinyal zayıf olmasına ragmen seyredebiliyorum hiç sıkıntı bile çekmedim resimlerden anlarsınız
    Nerede rahatlıkla seyrediyorsun ?

İşlemci kullanımı % 90'lara vurmuş !...

%90'la seyretmeye devam edersen işlemci 1,5 - 2 saat sonra pert olur.
    Doğru bilginin adresi...

Geneli ingilendiren sorulara PM'den yanıt veremiyorum. Katılımcıların yararlanabilmesi için,
    sorularımızı açık alandan sormaya özen göstermeliyiz. Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.

BAŞÇAVUŞ
    BURAK 20 herkesin tanidigi uye BURAK 20 herkesin tanidigi uye BURAK 20 herkesin tanidigi uye BURAK 20 herkesin tanidigi uye BURAK 20 herkesin tanidigi uye BURAK 20 herkesin tanidigi uye BURAK 20 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Teşekkür
    51
    Tecrübe Puanı
    307
    Alıntı serkanguzel´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
    Nerede rahatlıkla seyrediyorsun ?

İşlemci kullanımı % 90'lara vurmuş !...

%90'la seyretmeye devam edersen işlemci 1,5 - 2 saat sonra pert olur.
    sistemde ekran kart olmadığı halde böyle seyrediyorum ekran kart olsa kimbilir ne yaparım yanlış düşünüyorsun

Post Thanks / Like
    Teşekkür
    898
    Tecrübe Puanı
    2468
    Alıntı BURAK 20´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
    sistemde ekran kart olmadığı halde böyle seyrediyorum ekran kart olsa kimbilir ne yaparım yanlış düşünüyorsun
    Yok ben yanlış düşünmüyorum.

DVB Player'lar seçime göre ya işlemciyi kullanır, yada ekran kartını kullanır.

Windows işletim sistemi ile DVB Player'ları birbirine karıştırmışsın.
    Doğru bilginin adresi...

17. The Following User Says Thank You to serkanguzel For This Useful Post:

hotbord_34 (01-05-2018)

BAŞÇAVUŞ
    Post Thanks / Like
    Teşekkür
    51
    Tecrübe Puanı
    307
    Alıntı serkanguzel´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yok ben yanlış düşünmüyorum.

DVB Player'lar seçime göre ya işlemciyi kullanır, yada ekran kartını kullanır.

Windows işletim sistemi ile DVB Player'ları birbirine karıştırmışsın.
    slm ben hiç Windows işletim sisteminden bahsettimmi bana göre iyi bir işlemci kötü bir ekran karttı 4k rahatlıkla açar

foto eklemişim bakarsan anlarsın

ben burda pc içinde olan parçalarından bahsetmişim o kadar pahalı ekran kartına gerek yok
    Konu BURAK 20 tarafından (01-05-2018 Saat 19:28 ) değiştirilmiştir.

+ Konu Cevaplama Paneli
Sayfa 1 Toplam 5 Sayfadan
1 2 3 ... SonuncuSonuncu

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread

Bookmarks