Fatih Terim: ''Maça geldik sandım ama sakata gelmişiz''
Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, Bursaspor maçının ardından değerlendirmelerde bulundu.
Webaslan ve DHA

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, Bursaspor ile 1-1 sona eren karşılaşmanın ardından kısa bir değerlendirmede bulundu.
Fatih Terim, maç sonunda yaptığı açıklamada sakatlıklarla ilgili de kısa bir açıklama yaptı.
Tecrübeli teknik adam sakatlıklarla ilgili ''Milli takımdan dönen arkadaşlarımız maalesef uzun yolculuklar, bazılarının 10-12 saat, 24 saat yolda olan var, oynadıkları maçlar sıkıntı yaratıyor bazen. Ki yarattı bize. Bir devrede 3 sakatlık ben uzun yıllardır görmedim. Sonuç olarak sahamızda puan kaybettik. Penaltıya kadar da sıkıntımız olmadı aslında. Ben maça geldik sanmıştım ama sakata gelmişiz'' ifadelerini kullandı.
Aldıkları 1 puanı değerlendiren Terim ''Kaybetmedik ama Cuma'dan kazanamamak hoş bir şey değil. Sağlık heyetimiz bir tespit yapsın ki biz de net bir şeyler söyleyelim. Milli takımdan dönenleri anlarım ama Fernando'nunkini anlamış değilim. Derin kadrolarda problem değil ama derin olmayan kadrolarda her oyuncu önemli'' şeklinde konuştu.
Taraftarı önünde Bursaspor ile 1-1 berabere kalan Galatasaray'da teknik direktör Fatih Terim, karşılaşmanın ardından açıklamalarda bulundu. Ömer Bayram'la ilgili sorulan bir soruyu yanıtlayarak Fatih Terim, "Ömer Bayram bizim çok şey beklediğimiz bir oyuncumuz. Biraz önce de söyledim, taraftarlarımızdan özellikle iç sahada bir ricam var, top kaybında, sabırlı oyunda eğer taraftarımız bize yardımcı olmazsa, yeni ve genç oyuncularda baskı oluşuyor. Ömer birkaç kötü orta ve pas hatası yapınca çıkan uğurlu ve tepki, ilerleyen dakikalarda toparlanamamasına neden oldu. Ben de sürekli, onun oyunda kalmasını sağlayacak konuşmalar yaptım. Ömer gibi bir oyuncu 1 tane orta yapamaz mı? Türkiye'nin en iyi orta açan oyuncusu. Bunu 1996-2000 yılları arasında da söylemiştim. Topu aldığımızda baskı, uğurlu, bazı oyuncuların korkmasına çekinmesine neden oluyor. Taraftarımızın desteği çok önemli. Pas hatası ve yanlış toptaki tepkide, bazı genç oyuncular toptan kaçar oluyor. Sabırlı oyunu oynayamıyoruz. Ozan'ın tek hatası, rakip artık topa vurmuş, ondan sonra hamle olmaz. Penaltı pozisyonu, penaltı. Hatası o. Ama istatistikler, onun çok iyi oynadığını söylüyor. Rakibe mesafe bırakıp top aldırırsanız, bundan sonra tehlikelere maruz kalırsınız" ifadelerini kullandı.
"MİLLİ TAKIM DÖNÜŞLERİ HER TAKIM İÇİN SIKINTI"
Milli takımlardan dönen oyuncularla ilgili bazı çekincelerinin olduğunu maçtan önce söylediğini belirten Terim, "Maçtan önce yaptığım röportajda aynı şeyleri söyledim, milli takımdan dönen oyuncuların sıkıntılarını ifade ettim. 24 saat yol gelen var, 24 saat kala buraya gelen var, antrenmanda sakatlanıp gönderilmeyen oyuncularımız var. Maalesef milli takım dönüşleri dünyadaki her takım için sıkıntı. Uluslar Ligi, alışılagelmiş bir program, proje değil. Yeni çıkan bir durum. Bir de bizim şanssızlığımız, kaleci Uruguay'a, sol bek Japonya'ya, diğeri Yeşil Burun Adaları'na, diğeri Nijerya'ya gidiyor. 10 günlük bir süreç bizim için. Maçtan önce esas sıkıntımız Belhanda'ydı ama Feghouli ve Fernando beni şaşırttı açıkçası. Selçuk yüzde 50 durumdaydı. Buna rağmen sahada 11'e 11 oynuyoruz. Yakınmanın hiç yeri ve zamanı değil. 11 kişi oynadık ama 11 kişilik performans göremedik, bu anlayışı da göremedik. Biz maça gelmiştik, meğerse sakata gelmişiz. Ben de çok az gördüm. 90 dakikada 3 sakat oldu da, bu kadar kısa sürede daha önce olmamıştı. Psikolojik etkisi de oldu. Daha ekonomik oynamak zorundasınız. Ancak golden sonraki oyun, Galatasaray'ın oyunu. Burada 2-1'i de yakalayabilirdik, rakip de 1-0'dan sonra 2-0'ı da yakalayabilirdi. Hoşlanmadığımız bir puan kaybı, üzüldüm. Schalke için de şimdiden hazırlanmamız gerekiyor. Yapılan tetkiklerden sonra daha sağlıklı bilgi veririz" diye konuştu.
"SIRA DIŞI BİR OYUN OYNADIK"
Mecburi oyuncu değişikliklerinin olmaması durumunda farklı alternatiflere yönelebileceğini söyleyen Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, "Eren ve Sinan'ı çift oynatıp, Yuto-Ömer değişikliği yapabilirdik, Martin-Mariano değişikliği de olabilirdi, Donk girebilirdi. Kadro derinliği denilen bir şey var. Eğer kadro derinliğiniz varsa, sakatlıklar çok fazla etki etmez. Kadroda zaten birbirine yakın oyuncular vardır alternatif olarak. İdeal kadro derinliğinde olmayabiliriz ama Schalke maçının havası, beklentisi, seyircinin bakış açısı, bambaşka bir Galatasaray çıkaracaktır ortaya. Kaç kişi kalırsak kalalım, oraya bir 11'le çıkacağız. Biz Galatasaray takımıyız ve bu konuları geçmeliyiz. Olağanüstü diyeceğimiz sıra dışı bir maç oynadık. 21, 22 ve 40. dakikalarda oyuncu değişikliği olunca eliniz kolunuz bağlanıyor. 0-0'ken Ömer'le boş kaleye yakaladık, 1-1'ken pozisyonlar var. Buna rağmen golden sonra ortaya koyulan karakter önemli. Bunlar bize, iyi okuyabilirsek çok güzel dersler" açıklamasını yaptı.
"ÖNCELİĞİMİZ ŞAMPİYONLAR LİGİ"
Bu maçı cuma günü yerine cumartesi günü oynamayı tercih edip etmeyeceği sorusu üzerine ise Fatih Terim, "Şampiyonlar Ligi'ne bugün olduğu gibi daha çok zaman kalmasını isterim. Ligin daha bir telafisi olabilir ama Şampiyonlar Ligi'ne daha zinde çıkmak isteriz. Benim için Şampiyonlar Ligi'ndeki süre çok daha geçerli Türkiye Ligi için" dedi.
Son olarak oyuncuların sakatlıklarıyla ilgili konuşan tecrübeli teknik adam, "Diğer oyuncuların maçtan önce de sıkıntıların söyledim. Milli takımlardan kötü gelenler oldu. Uzun uçuşlar, iklim değişikleri oldu. Fernando da beni şaşırttı ama. Bize bu sefer toplu olan sıkıntı denk geldi. Genel olarak bir şey söylemek istiyorum. Vakit geçirmede sizin bu vakti devre bitimi ya da maç sonunda üzerine eklemeniz hiç ilgilendirmiyor. Siz benim devam eden ritmimi ve tempomu engellemeye yönelik hareketleri yaparsanız, maç sonuna eklediğiniz süre bir şey ifade etmez. 5 dakika uzatma veriyorsun, oynatmıyorsun. Oynayanın, hakem tarafından oynamasına müsaade edilmesini istiyorum. Kim oynuyorsa yapılması gerekiyor. Bir de Allah Aşkına bu 80'inci dakikalardan sonra sarı kart falan göstermesinler. Bıraksınlar bu işleri, çocuğa da sarı kart göstermesinler" diyerek sözlerini tamamladı.
İşte Fatih Terim'in diğer açıklamaları...
''Burada seyircimizden de bir ricam olacak. Çabuk oyuna teşvik etmek onları çok geriyor. Bazen top almak istemiyor. Bazı genç oyuncularımız da bunun içinde... Bu oyunun bir başlama, geçiş ve sonuçlandırma yeri var. Bunun için bir anlayışınız olması lazım. Bu anlayış içinde oynamaya çalıştıığmızda taraftarımızın o itici gücü bazen çok top kaybımıza neden oluyor. Sabırlı oynamak da önemli bir unsur.''
''Ben oynamadan yanayım, herkesin de oynamasından yanayım. Kaybederiz, kaybettiğimiz zaman da rakibimizi tebrik ederiz. Ben 80'de gösterilen kartların göstermelik olduğunu düşünüyorum. Bir şey demiyorum hakeme, sadece oynayalım diyorum.''

[Only registered and activated users can see links. ]