+ Konu Cevaplama Paneli
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan
1 2 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 12 Sayfa bulundu

Konu: Everest ile 4:2:2 İçin

ER mertcan_60 is on a distinguished road mertcan_60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Teşekkür
    12
    Tecrübe Puanı
    0

Everest ile 4:2:2 İçin

Merhabalar. Forumda detaylı baktım ama bulamadım. Uzun zamandır feed 4:2:2 izlemek için kart almak istiyordum. Geçen hafta ikinci el everest (geniatech) dvb-s2 kartı satın aldım uygun fiyata. Çalıştırdım sorunsuz. TRT 4K izledim. Codecleri yükledim forumda önerilen. Şimdi soruma geleyim:

İkamet ettiğim sitede merkezi sistem var. Turksat-Hotbird ve Digiturk Eutelsat (mdu5) tek kablo ile iniyor dairelere. Bu haliyle 7E Eutelsat feedleri yakalayamam. Aklımdan geçen şey, çatıdaki 120 cm gereksiz yere Hotbird uydusunu çeken çanağı EUTELSAT 7E'ye çevirmek. Sizce bu şekilde yapsam, Turksat-Eutelsat 7.E ve Digiturk Eutelsat (mdu5) tek kablo olarak inse daireme, yakalayabilir miyim everest kart ile Eutelsat 7.E feed frekansları? Yeniyim bu işte, gereksiz sorum olduysa affola.

serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Teşekkür
    898
    Thanked 5.591 Times in 868 Posts
    Tecrübe Puanı
    2468
    Mdu lnb olmaz. Yani izlenecek universal feed frekansının, mdu lnb no'suna göre mdu frekans karşılığını bulup, PC'ye girmek gerekecek. Bu uzun ve zahmetli bir iş.

Feed'çilik hobisi için, 7e uydusuna bireysel çanak kurmak zarurettir. Mega markanın 135 cm'lik çanağının performansı fena sayılmaz. İnce bir ayar ile Süper lig maçlarının feed'leri rahatlıkla yakalanır. Aynı uydudaki diğer avrupa maçlarının feed'lerini 135'lik mega çanak ile yakalamak mümkün olmaz diye değerlendirmekteyim. 170'lik mega ile belki sinyal alınabilir....

120'lik çanağa üniversal lnb takın. 7e'ye ayarlayın. Maç zamanı kör tarama yapıp, canlanan feed frekansların sinyal seviyeribi kontrol edin. Video akışında kırılma yoksa 120'lik ile devam edersiniz. Kırılma varsa önerdiğim anteni almalısın. Kablo lnb'den çıkıp, tv kartına bağlanıncaya kadar yekpare ( tek parça ) çekilmelidir.
    Doğru bilginin adresi...

Geneli ingilendiren sorulara PM'den yanıt veremiyorum. Katılımcıların yararlanabilmesi için,
    sorularımızı açık alandan sormaya özen göstermeliyiz. Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.

3. Likes mertcan_60 liked this post
  4. The Following User Says Thank You to serkanguzel For This Useful Post:

hotbord_34 (24-04-2020)

serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Teşekkür
    898
    Tecrübe Puanı
    2468
    Bu arada anten çapı önerisi için, lokalizasyon( yani anteni kuracağınız şehir ) neresi ?
    Doğru bilginin adresi...

Geneli ingilendiren sorulara PM'den yanıt veremiyorum. Katılımcıların yararlanabilmesi için,
    sorularımızı açık alandan sormaya özen göstermeliyiz. Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.

6. The Following User Says Thank You to serkanguzel For This Useful Post:

hotbord_34 (24-04-2020)

ER mertcan_60 is on a distinguished road mertcan_60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Teşekkür
    12
    Tecrübe Puanı
    0
    Şehir İstanbul. Mdu olmaz evet ancak zaten şu an 13e Hotbird'e dönük olan çanakta Üniversal Lnb var. 7e'ye çevirince üniversal üzerinden olacak yani. Digiturk'ün mdu'lusuyla bir işim olmayacak ama yine de TURKSAT, hotbird'den çevireceğim Eutelsat7e ve Digiturk'ün 7e'si tek kablo yekpare bir şekilde gelecek daireme. Eutelsat'a çevireceğim çanağın LNB'sinin multiswitch olarak değil de direkt tek başına mı inmesi gerek daireme? Bu arada Everest kullandınız sanıyorum, sizce bir süre iş görür mü?

Post Thanks / Like
    Teşekkür
    898
    Tecrübe Puanı
    2468
    Foruma mesaj yazarken vpn'i kapatıp yazmalısınız. Yoksa bir dahaki defada uyarı alırsınız.

Universal bireysel lnb takmanız gerekmekte ve kablo dairede tv kartına kadar direkt tek parça çekilmelidir.

Geniatech tv kartı ile kör tarama işleri biraz sıkıntılıdır. Yalnızca blscan2 modunda tarama yapar. Bazı analiz işlevleri eksiktir. Bu kartla komple uydu sahası, 25 - 30 dakikada kör tarama yapılabilir vs vs... Şimdilik bu kartla idare edin, kör tarama ihtiyacı zaruret halini alırsa, ileride pro bir tv kartı edinirsiniz.
    Doğru bilginin adresi...

9. The Following 2 Users Say Thank You to serkanguzel For This Useful Post:

hotbord_34 (24-04-2020), mertcan_60 (23-04-2020)

Post Thanks / Like
    Teşekkür
    12
    Tecrübe Puanı
    0
    Teşekkürler. 3 çanak da tek santrale gelip oradan evlere dağıldığı için, hotbird'ü eutelsat'a çevirip üniversal yapsam da merkezi sistem olduğu için bu feed işini yapamayacağım anlaşılan. Çatıya yeni bir çanak kurmam gerek olduğu gözüküyor. (Bu arada VPN ile girmiyorum.)

Post Thanks / Like
    Teşekkür
    898
    Tecrübe Puanı
    2468
    Bağlandığınız İP numarası Avusturya devletini göstermektedir. Opera vb tarayıcı kullanıyorsanız, foruma mesaj yazarken, ayarlardan vpn'yi kapatmalısınız. Herneyse... Bağlandığınız ip adresinizi kendiniz de kontrol edersiniz.

Kullanmak istediğiniz çanağa, "universal single lnb" taktıktan sonra, 7e uydusuna ayarlamanız gerekmektedir. Sonrası, feed frekanslarda sinyal seviyesi kontrolüdür.
    Doğru bilginin adresi...

12. The Following User Says Thank You to serkanguzel For This Useful Post:

hotbord_34 (24-04-2020)

Post Thanks / Like
    Teşekkür
    12
    Tecrübe Puanı
    0
    Serkan Hocam, çatıda kontrol ettik, 13'e dönük olan 120 cm'lik Hotbird çanağı zaten boştaymış, LNB bile yoktu üstünde. Şimdi ona bir LNB alacağız. Forumlarda ve nette bakarken, "İnverto Black Ultra Single" modelini gördüm. Siz önerir misiniz? Bir de, çanak 10. katta, bizim daire 4. katta. Metre anlamında bir hayli uzun yani ve kablo inerken birkaç yerde köşe var, dümdüz inemiyor. Kablomuz da Rg 6/4 F Sat1 model. Sorun yaratır mı feed sinyalinde dersiniz? (Bu arada Google Chrome ile giriyorum, superonline ile. VPN kullanmıyorum, neden öyle oluyor anlamadım.)

Post Thanks / Like
    Teşekkür
    898
    Tecrübe Puanı
    2468
    Single lnb kullanılacak olması nedeniyle inverto'ya gerek yok bence... Piyasada satılan her hangi bir marka orta kalite lnb alsanız yeterli gelir.

Ama kablo önemli... Rg 6-u6 cu-cu serisi kablo temin edin. Reçber, klass, ören markalarda cu-cu serisi var diye hatırlıyorum. 50 metreye kadar rg6-u6 serisi sinyali elverişli taşır.

Kabloyu çekerken, dönüşlerde çap, 10 cm'in altında olmasın Yani dönüşleri geniş açıyla yapın. Ki, eve ulaşan sinyalin harmoniği bozulmasın. Kablo antenden çıkıp, tv kartına bağlanıncaya kadar tek parça olmalıdır.

Bağlandığınız ip'nin nereye ait olduğunu kendiniz de araştırabilirsiniz.
    Doğru bilginin adresi...

15. Likes mertcan_60 liked this post
  16. The Following User Says Thank You to serkanguzel For This Useful Post:

mertcan_60 (27-04-2020)

Post Thanks / Like
    Teşekkür
    12
    Tecrübe Puanı
    0
    Alıntı serkanguzel´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
    -= Hidden Content =-
    Selamlar Serkan hocam. SAB 120 çanak aldım, everest tv kartını da 7e izliyorum. UEFA Feedlerini denedim geçtiğimiz hafta. 4:2:0 olanlardan sinyal aldım ve izledim cw girerek ancak 4:2:2 olanlarının frekanslarını girmeme rağmen sinyal alamıyorum. Nedeni ne olabilir? Dün başka bir mpeg2 yayın frekansı bulup denedim 4:2:2'ye sahip, onun sinyalini buldu ve açtı. Ama daha önce mpeg4lü 4:2:2'lere kitlenip bulamadı bile. Eğer 4:2:2 izleyemeyeceksem boşuna kurdum demektir. Siz izlemiş miydiniz everest kart ile?

+ Konu Cevaplama Paneli
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan
1 2 SonuncuSonuncu

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread

Bookmarks