+ Konu Cevaplama Paneli
1 den 3´e kadar. Toplam 3 Sayfa bulundu

Konu: YÖK’ten ÖSS raporu

Yen@l Hatiri sayilir tecrubeli uye Yen@l Hatiri sayilir tecrubeli uye Yen@l Hatiri sayilir tecrubeli uye Yen@l Hatiri sayilir tecrubeli uye Yen@l Hatiri sayilir tecrubeli uye Yen@l Hatiri sayilir tecrubeli uye Yen@l Hatiri sayilir tecrubeli uye Yen@l Hatiri sayilir tecrubeli uye Yen@l Hatiri sayilir tecrubeli uye Yen@l - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Teşekkür
    24
    Tecrübe Puanı
    1926

YÖK’ten ÖSS raporu

YÖK’ün hazırladığı Türkiye Yükseköğretim Stratejisi taslak raporuna göre üniversite sınavlarına girenlerin sadece yüzde 9,2’si istediği bölümü kazanabiliyor.

YÖK raporunda özel dershanelerin üniversiteye girişte öğrencilere faydalı olup olmadığı ve ÖSS’nin maliyetine yer verildi.

Raporda, özel dershanelerin açıkları kapatmak için yola çıkmasına rağmen ortaöğretimin kalitesini düşürdüğüne dikkat çekiliyor.

Üniversite sınavına girenlerin sadece yüzde 9,2’sinin istediği bölüme girebildiği de raporda yer alan tespitler arasında.

Sınav ücreti, tercih formu, yerleştirme ücreti ve dershane gideriyle 2005’te ÖSS’nin toplam maliyeti ise 1 milyar 533 milyon 371 bin YTL oldu.

kaynak : ntvmsnbc.com

ÇAVUŞ
    darkzone biraz daha puan alirsa yaralı olacak uye darkzone - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Teşekkür
    88
    Tecrübe Puanı
    76

dershaneler

ösym nin istatistikleri ne olursa olsun dershanelerin eğitimin kalitesini düşürdüğünü sanmıyorum. dersahaneler sistemin getirdiği ve olması gereken kurumlarıdır. Dershaneler de ösym sınav sistemine göre öğrenci yetiştirilmesi amaçlanmıştır ancak burada öğrecinin belli bir temeli almış olduğu düşünülür.Ancak türkiyedeki eğitim kalitesinin seviyesi herkesçe malum. Dershaneler artık okulların ek dersini yapan kurumlar haline gelmiştir. Olayın boyutları bence daha büyüktür. Bu konuyla ilgili olmasada bir düşünceyide ortaya atmak istiyorum. Türkiyede artık öğretmenlik sözleşmeli olmalı ve verimli olmayan öğretmenler ya eğitime tabi tutulmalı yada kendisinden verimli oluncaya kadar yararlanılmamalıdır. Türkiyede artık yan gel yat şeklinde öğretmenlik yapan tüm resmi ve özel kurum öğretmenleri elenmelidir. saygılar.

Arjin taninmis sohret sahibi uye Arjin taninmis sohret sahibi uye Arjin taninmis sohret sahibi uye Arjin taninmis sohret sahibi uye Arjin taninmis sohret sahibi uye Arjin taninmis sohret sahibi uye Arjin taninmis sohret sahibi uye Arjin taninmis sohret sahibi uye Arjin taninmis sohret sahibi uye Arjin taninmis sohret sahibi uye Arjin taninmis sohret sahibi uye Arjin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Teşekkür
    35
    Tecrübe Puanı
    982
    Alıntı darkzone´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
    ösym nin istatistikleri ne olursa olsun dershanelerin eğitimin kalitesini düşürdüğünü sanmıyorum. dersahaneler sistemin getirdiği ve olması gereken kurumlarıdır. Dershaneler de ösym sınav sistemine göre öğrenci yetiştirilmesi amaçlanmıştır ancak burada öğrecinin belli bir temeli almış olduğu düşünülür.Ancak türkiyedeki eğitim kalitesinin seviyesi herkesçe malum. Dershaneler artık okulların ek dersini yapan kurumlar haline gelmiştir. Olayın boyutları bence daha büyüktür. Bu konuyla ilgili olmasada bir düşünceyide ortaya atmak istiyorum. Türkiyede artık öğretmenlik sözleşmeli olmalı ve verimli olmayan öğretmenler ya eğitime tabi tutulmalı yada kendisinden verimli oluncaya kadar yararlanılmamalıdır. Türkiyede artık yan gel yat şeklinde öğretmenlik yapan tüm resmi ve özel kurum öğretmenleri elenmelidir. saygılar.
    Dershaneler konusunda dediklerine aynen katılıyorum, ösym nin sınav sistemi dershaneciliği ortaya çıkardı, ortaöğretimlerde gösterilmeyen derslerden soru sormaya kalkarlarsa yada bir sürü gereksiz dersin müfredatta yer aldıgı eğitim öğretim kurumlarından arada yararlı derslerin de verildiği göz önünde bulundurularak ve sadece o az ölçüde verilen yararlı derslerden soru sormaya kalkarsa ösym, doğal olarak öğrencinin istediği başarıyı yakalayabilmesi için arayışa girecemesini engelleyemecektir. bugün eğerki öğretim sistemi müfredatıyla sınavıyla ve öğretmeniyle dört dörtlük olsaydı dershanecilik gibi kartelleşen öğrenciyi ve dolayısıyla veliyi sömüren bir sistem ortaya çıkmazdı. Zaten dershaneciliğin mimarıda ösym ve yöktür, eğitimde fırsat eşitliği adı altında dershanecilik anlayışını halka empoze ettiler şimdilerde veryansın ediyorlar. Yani iğneyi önce kendine batırmalı sistemin vazgeçilmez ve değiştirilemez mimarı sayın ösym. Gerçek olan bir şey var ösym gelir kapısı haline geldi, her sınavda öğrencileri yonttuklarını anlamazlar,ifade etmezler de dershanecilikte kabahat ararlar, bu hikaye uzun. iyisimi herkesin bildiği gibi bırakmak.
    Hak Edilmiş Bir Teşekkürü Etmemek, Ayıp Değilse Nedir?

HayaT Kurallardan İbaretse ve Hayat Burada da Sürüyorsa,Buranında Kuralları Varsa Lütfen UYALIM!

+ Konu Cevaplama Paneli

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks