+ Konu Cevaplama Paneli
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

Konu: Nasıl HDR fotoğraf oluşturulur ?

Emekli Admin entegre taninmis sohret sahibi uye entegre taninmis sohret sahibi uye entegre taninmis sohret sahibi uye entegre taninmis sohret sahibi uye entegre taninmis sohret sahibi uye entegre taninmis sohret sahibi uye entegre taninmis sohret sahibi uye entegre taninmis sohret sahibi uye entegre taninmis sohret sahibi uye entegre taninmis sohret sahibi uye entegre taninmis sohret sahibi uye entegre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Teşekkür
    321
    Thanked 5.110 Times in 932 Posts
    Tecrübe Puanı
    6209

Nasıl HDR fotoğraf oluşturulur ?

HDR (high dynamic range ) fotoğraflar oluşturmak için özel makinalara ve pahalı aksesuarlara ihtiyacınız yoktur. Her türlü dijital fotoğraf makinası bu işlem için uygundur.

Ortalama bir fotoğraf makinasıyla bunun gibi fotoğraflar çekmek mümkün
    HDR tekniğindeki temel mantık , fotoğraftaki çok koyu ve çok açık alanlar arasında bir denge yakalamaktır. Örneğin arka fonda güneş varken bir çiçek fotoğrafa alınmak istendiğinde ya güneş çok parlak çıkar ya da çiçek simsiyah silüet şeklinde görünür. HDR tekniğiyle güneşi ve çiçeği bu konumdayken bile normal görüntüleriyle pozlamak mümkündür.
    HDR için fotoğraf makinasına ve makinanın sabitleneceği bir zemine ya da tripota (üç ayak) ihtiyaç vardır. Dikkat edilmesi gereken en önemli konu fotoğraftaki alanın hareketsiz olmasıdır. Rüzgarda salınan ağaçlar ve ya insanlar gibi hareketli nesneler bulunmamalı ve ard arda çekeceğimiz fotoğraflarda titreme ve kayma olmamalıdır. Tek konuyu en az 3 farklı pozlamada çekmemiz gerekmektedir. Bunlar -2Ev 0Ev +2Ev olabilir. Bu tür pozlamaları göstermeyen makinalarda aynı pozu , pozlama süresini kısaltarak ve ya uzatarak , çok koyu orta koyulukta ve çok parlak olarak pozlamalıyız. Bu pozlamalardan sonra oluşan tüm fotoğraf dosylarını jpeg ya da tiff formatında kaydetmeli ve bilgisayara göndermeliyiz. Photoshop CS2 ve ya Photomatix Pro gibi bir programda HDR Merge seçeneğiyle birleştirdiğimiz fotoğraflarda parlaklık değerlerini ayarladıktan sonra hemen hemen tüm işlemleri bitirmiş oluyoruz.

Photoshop Cs2 de koyu ve açık bölümleri dengeleme
    Photoshop CS2 de file - automate - merge to hdr sekmesinde çektiğimiz pozları seçip Attemp to Automatically Aling Source Image seçeneğini seçerek pozlardaki milimetrik kaymaları da bilgisayarın düzeltmesini sağladıktan sonra OK tuşuna basarak adımları takip edebiliriz. Oluşturulan ilk imaj dosyası 50 - 140 Mb büyüklüğündedir.( çözünürlüğe ve fotoğraf sayısına göre değişir) . Oluşturulan imaj dosyası fotoğraf makinanızın tek çekimde elde ettiği fotoğraf kalitesinden defalarca kat daha yüksektir. HDR fotoğrafların en güzel yanlarından biri budur. 32 bitlik bu imaj dosyasını baskı almayacaksak 8 bit e indirerek işlemlere devam etmemiz daha yararlı olacaktır.

HDR örneği
    Çeşitli hesaplamalar bittiğinde photoshop 8 bit e dönüştüreceği imaj dosyası için bir kez daha poz düzeltme seçeneği sunar . Local Adaptation seçeneği altında pozun koyu , açık ve orta koyuluktaki alanlarının birbirinden bağımsız olarak parlaklığıklığını ayarlayabiliriz ki HDR fotoğrafın temelinde bu yatar. Daha sonra çeşitli photoshop teknikleriyle fotoğrafınızı düzeltebilirsiniz. HDR fotoğraflarda normalde hareketli nesnelerin bulunmaması gerekir ancak bazı fotoğraf işleme teknikleriyle hareketli nesneler de fotoğraflara dahil edilebilir. Bunun için iyi bir fotoğraf makinasına, fotoğraf işleme programına ve bu programı kullanma yeteneğine ihtiyacınız olacaktır.
    Yazılımlarla bazı fotoğraf makinası filtrelerini simüle edebilir ve çektiğiniz fotoğraflarda kullanabilirsiniz ancak yazılımların da elbette bir limiti vardır. Fotoğrafların çok daha olağanüstü görünmesi için özel makinalara ve özel merceklere ihtiyacınız olabilir. Fakat HDR için olmazsa olmaz donanımlard değillerdir.

dijital makinalar ve yazılımlarla mükemmel fotoğraflar

Bu bildirinin hazırlanmasında katkısı olan kaynaklar ve size hdr fotoğraf konusunda yol haritası olabilecek bazı adreslerse şöyle : (not : kaynakların yarısı kadarını bildiri için kendim toplamıştım ancak smashingmagazine benden hızlı çıktı ve hdr için bir [Only registered and activated users can see links. ]. Bildirinin kaynaklar kısmı benim buraya yazmak istediğim pek çok adresi içerdiği için oradaki pek çok kaynağı burada yayınlıyor ve olmayanları ekliyorum.)

[Only registered and activated users can see links. ]
    Daha önce yayınlanan bir bildirgeç [Only registered and activated users can see links. ]

bildirgec.org
    kim o deme bosuna..
    benim, ben.
    oyle bir ben ki gelen kapina,
    bastan basa sen..

2. The Following 2 Users Say Thank You to entegre For This Useful Post:

cesur22 (13-01-2009), ismailzafer (16-03-2008)

cesur22 herkesin tanidigi uye cesur22 herkesin tanidigi uye cesur22 herkesin tanidigi uye cesur22 herkesin tanidigi uye cesur22 herkesin tanidigi uye cesur22 herkesin tanidigi uye cesur22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Teşekkür
    219
    Tecrübe Puanı
    339
    Evet çok güzel bir teknik ama bu konu beni aşar sanıyorum.Teşekkürler.

+ Konu Cevaplama Paneli

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks