+ Konu Cevaplama Paneli
1 den 7´e kadar. Toplam 7 Sayfa bulundu

Konu: Her açtığımızda neden ALO deriz?

alimansur taninmis sohret sahibi uye alimansur taninmis sohret sahibi uye alimansur taninmis sohret sahibi uye alimansur taninmis sohret sahibi uye alimansur taninmis sohret sahibi uye alimansur taninmis sohret sahibi uye alimansur taninmis sohret sahibi uye alimansur taninmis sohret sahibi uye alimansur taninmis sohret sahibi uye alimansur taninmis sohret sahibi uye alimansur taninmis sohret sahibi uye alimansur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Teşekkür
    240
    Thanked 4.747 Times in 850 Posts
    Tecrübe Puanı
    4623

Her açtığımızda neden ALO deriz?

Telefonu açışımızda kullandığımız “Alo” sözcüğünün Allessandra Lolita Oswaldo isimli kişinin kısaltılmış adı olduğunu biliyor muydunuz?
    Peki, neden bir başkasının değil de Allessandra Lolita Oswaldo’nun ismi?
    Telefonu icat eden Graham Bell, ilk hattı sevgilisinin evine çekmişti. Atölyesinde telefon çalınca arayanın Allessandra Lolita Oswaldo’dan başkası olamayacağını bildiğinden Graham Bell, telefonu açar açmaz “Allessandra Lolita Oswaldo” diyordu. Bell, zamanla sevgilisine, adını kısaltarak hitap etmeye başladı ve telefonu her açışında onu “Ale Lolos” diye karşıladı. Çalışmaları uzadıkça Bell, sevgilisinin adını daha da kısalttı ve öne iki heceli bir ad buldu: “Alo!” Allessandra Lolita Oswaldo, geliştirip, tüm kente yaymaya çalıştığı telefondan başka bir şey düşünmeyen sevgilisinin bitmek tükenmek bilmeyen deneylerinden rahatsız olmaya başlayınca Graham Bell’i telefonuyla baş başa bırakıp onu terk etti. Yaşlı Bell, sevgilisinin bir gün onu arayacağı umuduyla telefonun başından ayrılmadı. Kentte çekilen telefon hatlarının sayısı da giderek artmaya başlamıştı. Bell’i artık başka kişiler de arıyordu. Fakat o, telefonun her çalışında kendisini sevgilisinin aradığını sanarak telefonunu “Alo” diyerek açıyor ve herkes “Alo” diyordu. O günlerde hemen herkes telefonu açtıklarında Alexander Graham Bell’in anısına saygı olarak “Alo” demeye başladı. Bugün hepimizin kullandığı “Alo” sözcüğü işte buradan geliyor.

2. The Following 4 Users Say Thank You to alimansur For This Useful Post:

a.m.g (27-03-2009), armanc1 (04-01-2009), entegre (24-03-2009), Newworld (03-01-2009)

ER metafizik is on a distinguished road metafizik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Teşekkür
    2
    Tecrübe Puanı
    0
    telefonu her açtığımızda Allessandra Lolita Oswaldo isminin (ALO) kullanmak zorunda değiliz farklı şeyler bulabiliriz...teşekkürler...

BAŞÇAVUŞ
    all_10_zoo umut vaat eden uye all_10_zoo umut vaat eden uye all_10_zoo umut vaat eden uye all_10_zoo umut vaat eden uye all_10_zoo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Teşekkür
    188
    Tecrübe Puanı
    319
    Ben adamın aşkına saygıyla Alo demeyi tercih ederim
    isteyen efendimde diyebilir
    Buyur gardaş demesinler yeter bana
    ---------------------------------------------------->

" Elalemin nazını çekeceğime , para kaybetmeyi tercih ederim."

----------------------------------------------------->

a.m.g taninmis sohret sahibi uye a.m.g taninmis sohret sahibi uye a.m.g taninmis sohret sahibi uye a.m.g taninmis sohret sahibi uye a.m.g taninmis sohret sahibi uye a.m.g taninmis sohret sahibi uye a.m.g taninmis sohret sahibi uye a.m.g taninmis sohret sahibi uye a.m.g taninmis sohret sahibi uye a.m.g taninmis sohret sahibi uye a.m.g taninmis sohret sahibi uye a.m.g - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Teşekkür
    965
    Thanked 5.071 Times in 369 Posts
    Tecrübe Puanı
    2505
    Benim klasiktir. EFENDİM ama aloda güzel oluyo demode kalmaya başlar
    şifreli kanalların çözümü hakkında buraya tıklayın

Plugin <<<-------

progdvb kurulum resimli anlatım için buraya tıklayın

Progdvb <<<-------

PROGDVB ELECARD CODEC ŞİFRESİ <<<-------

Teşekkür buttonlarına basmak veya hidekill yazan yazılara tıklamaylada şifreleri veya linkleri görebilirsiniz.

zombi geleceğin sohret adayi uye zombi geleceğin sohret adayi uye zombi geleceğin sohret adayi uye zombi geleceğin sohret adayi uye zombi geleceğin sohret adayi uye zombi geleceğin sohret adayi uye zombi geleceğin sohret adayi uye zombi geleceğin sohret adayi uye zombi geleceğin sohret adayi uye zombi geleceğin sohret adayi uye zombi geleceğin sohret adayi uye zombi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Teşekkür
    20
    Tecrübe Puanı
    1186
    ilginç bir olay... ben hiç alo diye açmadım telefonları telefon çalınca "evet" derdim annemde bunun çok kaba olduğunu söyleyince bende "efendim" diye açmaya başladım

7. The Following User Says Thank You to zombi For This Useful Post:

a.m.g (28-03-2009)

n-Gin Herkesce takdir edilen guvenilir uye n-Gin Herkesce takdir edilen guvenilir uye n-Gin Herkesce takdir edilen guvenilir uye n-Gin Herkesce takdir edilen guvenilir uye n-Gin Herkesce takdir edilen guvenilir uye n-Gin Herkesce takdir edilen guvenilir uye n-Gin Herkesce takdir edilen guvenilir uye n-Gin Herkesce takdir edilen guvenilir uye n-Gin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Teşekkür
    130
    Tecrübe Puanı
    958
    bu oswaldo konusu yıllardır forumlarda yazılır ama asparagas olduğu kesindir alo sözcüğü almanların hallo ingilizlerinde hello sözcüğünün dilimize uyarlamasıdır , bide bu lolita amca sadece bizim dilimiz içinmi alo demiş baka diller neden alo demiyo

9. The Following User Says Thank You to n-Gin For This Useful Post:

a.m.g (28-03-2009)

a.m.g taninmis sohret sahibi uye a.m.g taninmis sohret sahibi uye a.m.g taninmis sohret sahibi uye a.m.g taninmis sohret sahibi uye a.m.g taninmis sohret sahibi uye a.m.g taninmis sohret sahibi uye a.m.g taninmis sohret sahibi uye a.m.g taninmis sohret sahibi uye a.m.g taninmis sohret sahibi uye a.m.g taninmis sohret sahibi uye a.m.g taninmis sohret sahibi uye a.m.g - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Teşekkür
    965
    Thanked 5.071 Times in 369 Posts
    Tecrübe Puanı
    2505
    Alıntı zombi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
    ilginç bir olay... ben hiç alo diye açmadım telefonları telefon çalınca "evet" derdim annemde bunun çok kaba olduğunu söyleyince bende "efendim" diye açmaya başladım
    anne haklıymış şimdi ne diyim
    şifreli kanalların çözümü hakkında buraya tıklayın

Plugin <<<-------

progdvb kurulum resimli anlatım için buraya tıklayın

Progdvb <<<-------

PROGDVB ELECARD CODEC ŞİFRESİ <<<-------

Teşekkür buttonlarına basmak veya hidekill yazan yazılara tıklamaylada şifreleri veya linkleri görebilirsiniz.

+ Konu Cevaplama Paneli

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks