+ Konu Cevaplama Paneli
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan
1 2 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 14 Sayfa bulundu

Konu: El yapımı projeksiyon

Volt taninmis sohret sahibi uye Volt taninmis sohret sahibi uye Volt taninmis sohret sahibi uye Volt taninmis sohret sahibi uye Volt taninmis sohret sahibi uye Volt taninmis sohret sahibi uye Volt taninmis sohret sahibi uye Volt taninmis sohret sahibi uye Volt taninmis sohret sahibi uye Volt taninmis sohret sahibi uye Volt taninmis sohret sahibi uye Volt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Teşekkür
    119
    Tecrübe Puanı
    862

El yapımı projeksiyon

Başlıktanda anlaşıldığı gibi konu kendi imkanlarımızla yapılan bir projeksiyonu kapsamakta.Aslında konunun içinde elektronik bir devre yok.Ben eklemedim daha doğrusu ama bu başlık altında açma sebebim elektronikçi olmam ve konuya bu şekilde yaklaşmam.Başlamadan önce bu projeye başlama sebebim olan @blo arkadaşımıza içten teşekkür ediyorum.Kendisi beni teşvik etmeseydi şüphesiz ben buna başlamazdım.Burda paylaşma sebebimde bundandır.Konu biraz uzun olacak
    Önce malzemeler:
    1-Reflektör ve Condenser lens.Ben arızalı lamba parçaları kullandım.
    2-F160mm ve F220mm Fresnel lens.
    3-F210mm Objektif.
    4-Objektif aparatı.
    5-Optik ayna.
    6-Tabiki LCD ekran ...benimki 7'' Liliput marka.

Çalışma esnasında oldukça çok resim çektim.Hepsinini paylaşmam mümkün değil.Elimden geldiği kadar.

Kullanılan LCD.Bu yüksek çözünürlüklü bir 7'' tv aslında.Video Svideo ve VGA girişlerine sahip.800X600 gerçek çözünürlüğü ama 2000 üzeri bile destekliyo.Tabiki bu çözünürlükte yazı okumak mümkün değil.
    İşte LCD:

Parçalı LCD Pc ile çalışması:

Işık kutusunun hazırlanması.Dediğim gibi ben hazır projeksiyon parçaları kullandım.
    İşte o gövde ve reflektör:

Işık kutusunu hazırlarken ilk soğutma fanının montajı:

Bu şekilde fan lambanın altkısmından içerisine hava basarak soğutma yapacak:

Lambanın iç kısmını soğutacak fanın montajından sonra dış kısmını soğutacak fanın montajının hazırlanması:

Monte edilmiş hali:

İşte bitmiş hali:

Bu ilk bölüm olsun..

Volt taninmis sohret sahibi uye Volt taninmis sohret sahibi uye Volt taninmis sohret sahibi uye Volt taninmis sohret sahibi uye Volt taninmis sohret sahibi uye Volt taninmis sohret sahibi uye Volt taninmis sohret sahibi uye Volt taninmis sohret sahibi uye Volt taninmis sohret sahibi uye Volt taninmis sohret sahibi uye Volt taninmis sohret sahibi uye Volt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Teşekkür
    119
    Tecrübe Puanı
    862
    İlk montajı düz bir aliminyum tabaka üzerine yaptım.
    Işık kutusu Sürücü kart ve LCD ve lenslerin takılacağı parçaları Torna Freze işleri yapan arkadaşıma yaptırdım.Kendisine teşekkür ederim burdan.

Bu projede nadir olan birşey yaptım.Keystone yani duvarda açı ayarı yapmak.Bunun için ikinci fresnel lensi merkezden hareketli yaptım.Yani ilk arada LCD ve ondan sonra merkezden hareketli ikinci fresnel:

Projede toplam boyutları küçültmek için optik ayna kullanmaya karar verdim.Bu ayna için aliminyumdan bir plaka monte ettim.Bu plakanın arkasına 12v beslememi monte ettim:

Üstten:

Neticede bu bir tv.Bende boş bulduğum yerlere birşeyler yerleştirmeye çalıştım.Işık kutusunun hemen yanına tv tuner katını yerleştirdim :

Keystone için ikinci fresnelin merkezden hareket etmesi gerekiyor.Bunun için ben otomobil aynalarının hareket motorunu kullandım.Kendisi rediktörlü ve çok ufak.Şık durması için aliminyumla kapladım:

Motorun konumu:

Hareket bağlantısı:

Hareketin ta kendisi:
    [youtube]XL_pAT_xZ5U[/youtube]
    Konu Volt tarafından (17-02-2009 Saat 21:07 ) değiştirilmiştir. Sebep: Automerged Doublepost - Cift Mesaj Birlestirme

3. The Following User Says Thank You to Volt For This Useful Post:

aspire34 (19-07-2009)

Post Thanks / Like
    Teşekkür
    119
    Tecrübe Puanı
    862
    Ana havalandırmanın yerleştirilmesi:

Bir kontrol kartı yaptım.Bu kartın vazifesi
    1-ışık kutusu çok ısınırsa lambayı söndürmek
    2-LCD aşırı ısınırsa lambayı söndürmek
    3-cihaz kumandayla kapanırsa fanların lambayı soğutana kadar çalışmasını sağlamak.
    Bu devreyi fanın hemen soluna yerleştirdim ve güzel dursun diye yine aliminyuma kapladım :

LCD aşırı sıcaktan korumak için ilk fresnel ve LCD arasına hava basacak bir fan tsarladım.Bu fan eskibir ekran kartına ait.

Objektif aparatı:

Post Thanks / Like
    Teşekkür
    119
    Tecrübe Puanı
    862
    Kasa için şeffav mika seçtim:

Kontrol kartının girişlerinin bulunduğu yer:

Kasada ana havalandırmanın olduğu yer:

Bu kasaya metalik gri oto boyası yaptırdım:

İşte bitmiş hali:

İşte örenk görüntü:
    Ölçüler 3m x 1.7m:

Saygılarımla...

Post Thanks / Like
    Teşekkür
    119
    Tecrübe Puanı
    862
    Youtube açamayan arkadaşlar youtube jacker 2 adlı programı kursunlar sorunları kalmaz..

7. The Following User Says Thank You to Volt For This Useful Post:

sanko86 (18-02-2009)

sanko86 taninmis sohret sahibi uye sanko86 taninmis sohret sahibi uye sanko86 taninmis sohret sahibi uye sanko86 taninmis sohret sahibi uye sanko86 taninmis sohret sahibi uye sanko86 taninmis sohret sahibi uye sanko86 taninmis sohret sahibi uye sanko86 taninmis sohret sahibi uye sanko86 taninmis sohret sahibi uye sanko86 taninmis sohret sahibi uye sanko86 taninmis sohret sahibi uye sanko86 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Teşekkür
    254
    Thanked 25.680 Times in 4.219 Posts
    Tecrübe Puanı
    24632
    Hoşgeldin öncelikle...

Çok Güzel bir çalışma olmuş tebrikler.Yine aynı kalite
    -Paylaşım yapmadan önce Forum Kurallarını Okuyunuz.

9. The Following User Says Thank You to sanko86 For This Useful Post:

aspire34 (19-07-2009)

ER kumprensi1 is on a distinguished road kumprensi1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Teşekkür
    0
    Tecrübe Puanı
    0
    bravo emek ve alın teri işte budur bence saygılar

ER ulubatlihasan is on a distinguished road ulubatlihasan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Teşekkür
    0
    Tecrübe Puanı
    0
    hocam bu kasanın aynından ban satsana

ER B7E7 is on a distinguished road B7E7 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Teşekkür
    0
    Tecrübe Puanı
    0

lamba

bu kullandığınız lambadan nerede bulabiliriz.

ÇAVUŞ
    ersingun is on a distinguished road ersingun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Teşekkür
    146
    Tecrübe Puanı
    90
    toplam maliyeti nedir acaba

+ Konu Cevaplama Paneli
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan
1 2 SonuncuSonuncu

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks