Wimbledon'da tek kadınlar finalinde Agnieszka Radwanska'yı üç sette de geçmeyi başaran Serena Williams şampiyon oldu.

Wimbledon Tenis Turnuvası tek kadınlar finalinde, 3 numaralı seribaşı Polonyalı Agnieszka Radwanska'yı 2-1 yenen ABD'li Serena Williams, kariyerinin 5. Wimbledon şampiyonluğunu kazandı.

Merkez Kortta oynanan maçta, en son 2010 yılında yine Wimbledon'da şampiyon olan 6 numaralı seribaşı Serena Williams, 1939 yılından bu yana finale çıkan ilk Polonyalı raket olan Radwanska'yı 6-1, 5-7 ve 6-2'lik setlerle 2-1 mağlup ederek kariyerinin 14. Grand Slam şampiyonluğunu elde etti.

Üst solunum yollarındaki rahatsızlık nedeniyle dünkü basın toplantısını iptal eden 23 yaşındaki Radwanska, maça çok kötü başladı ve ilk 4 oyunda iki kez servis kırdırarak 4-0 geriye düştü. Rüzgarın etkili olduğu maçta rahat bir oyun çıkaran ABD'li raket, 36 dakika süren açılış setini 6-1 kazandı.

İlk setin sonlarına doğru başlayan yağmur nedeniyle ikinci set öncesinde kortun üzeri brandayla kapatıldı ve maça 20 dakika ara verildi.

30 yaşındaki Serena Williams, ikinci setin başında 3 oyunluk bir seri yakaladı ve 3-1 öne geçti. Bu sette 18 basit hata yapan Serena'yı fileye yakın geçen derin toplarla zorlayan Radwanska, 7. oyundan itibaren üst üste 3 oyun kazandı ve 5-4'lük üstünlük sağladı.

Ortaya koyduğu performansla ABD'li raketin zorlanmadan maçı 2-0 kazanacağı yönündeki tahminleri boşa çıkaran Radwanska, 12. oyunda bir kez daha servis kırdı ve seti 7-5 kazanarak oyuna yeniden ortak oldu.

Radwanska'nın ikinci seti kazanmasıyla maç 3 sete uzadı ve 2006 yılındaki Henin-Mauresmo finalinden sonra ilk kez Wimbledon'da tek kadınlar şampiyonu 3. set sonunda belli oldu.

Final setinin ilk 4 oyununda iki raket de servislerine tutundu. Turnuva boyunca çok iyi bir servis performansı sergileyen Serena Williams, 4. oyunu art arda 4 ace atarak 49 saniyede aldı. Rakibine üstünlüğünü yeniden kabul ettiren ABD'li tenisçi, 5 ve 7. oyunlarda servis kırdığı seti 6-2, maçı da 2-1 kazanarak şampiyon oldu.

-Kariyerinin 14. şampiyonluğu-

En son 2010 yılında Wimbledon'da şampiyonluk sevinci yaşayan, ardından yaşadığı sakatlık ve hastalık nedeniyle 2 yıldır Grand Slam'lerde şampiyon olamayan Serena Williams, kariyerinin 18. Grand Slam finalinde 14. zaferini kazandı.

Tek kadınlarda Alman Steffi Graf 22 şampiyonlukla ilk sırada yer alırken, efsane raketi ABD'li Chris Evert ve Martina Navratilova 18 şampiyonlukla izliyor.

Serena Williams bugünkü başarısıyla, Wimbledon'da 5 şampiyonluğu bulunan Venus Williams ile de şampiyonluk sayılarını eşitledi.

-Bu kez 17 ace'te kaldı-

Turnuvanın yarı finalinde, Azarenka karşısında 24 ace atarak turnuva tarihinde ''tek kadınlardaki bir maçta en fazla ace atma'' rekorunu kıran Serena Williams, final maçında 17 ace yaptı.

Yakaladığı 15 servis kırma şansından 5'inde başarılı olarak yüzde 33 başarı oranı yakalayan Serena, maçı 4 çift, 36 basit ve 58 doğrudan puan getiren vuruşla tamamladı.

Radwanska ise 2 ace, 5 çift, 14 basit hatayla oynadığı maçta, 13 doğrudan puan getiren vuruş yaptı. Elde ettiği 2 servis kırma şansını da değerlendiren Polonyalı tenisçi, ilk serviste kazanılan puanlarda yüzde 61'de kalırken, Serena Williams yüzde 82'ye ulaştı.

ABD'li raket, saatte 194 kilometre hızla karşılaşmanın en hızlı servisini attı.

-''Hiçbir zaman vazgeçmedim''-

Şampiyon olduktan sonra tribüne çıkan ve ailesiyle sevincini paylaşan Serena Williams, kupasını Kent Dükü Prens Edward'ın elinden aldı.

Kupa töreninde soruları yanıtlayan Serena Williams, ''Duygularımı tarif edemem. Birkaç yıl önce buraya gelememiştim, hastanedeydim ve bugün yine buradayım. Burada tekrar olmayı hayal bile edemezdim. Hiçbir zaman vazgeçmedim'' dedi.

Ailesine verdiği destekten dolayı teşekkür eden Serena, Radwanska ile yaptığı maçın zor olduğunu, Radwanska'nın çok iyi oynadığını ifade etti.

Polonyalı tenisçinin önünde ''harika bir kariyer'' olduğunu kaydeden Serena, seyircilerden Radwanska'yı bir kez daha alkışlamalarını istedi.

30 yaşında olduğunu hatırlatılması üzerine Serena, ''Tüm hafta boyunca kendime, 12 ya da 13 yaşımda olduğumu söyleyip durdum, bu zihnen yardımcı oldu'' dedi.

Ablası Venus ile Wimbledon şampiyonluklarının eşitlendiğinin anımsatılması üzerine de Serena, ''Her zaman Venus'ün sahip olduğu her şeyi istemişimdir'' yanıtını verdi.

-''Hayatımın en iyi iki haftasıydı''-

Kupa töreninde gözyaşlarına hakim olamayan Radwanska ise, ''Hayatımın en iyi iki haftasıydı. Burada, final oynadığım için çok mutluyum'' dedi.

Wimbledon'da gençler kupasını kazandığı 2005 yılıyla ilgili çok güzel anılarının olduğunu belirten 23 yaşındaki tenisçi, ''Bugün kazanma şansım vardı ama benim günüm değildi. Verilen destekten dolayı çok teşekkür ediyorum'' diye konuştu.

Rotahaber