A Milli Basketbol Takımı, 2013 Avrupa Şampiyonası Elemeleri hazırlıklarına başlamak için İtalya'nın Bormio kentine gitti.

Türk Hava Yolları'na (THY) ait tarifeli bir uçakla sabah saatlerinde İtalya'ya hareket eden A Milli Takım'da menajer Harun Erdenay, havalimanında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. İtalya'da kondisyon ağırlıklı bir kamp dönemi geçireceklerini belirten Erdenay, ''2013 Avrupa Şampiyonası Elemeleri hazırlık dönemi başlıyor. İlk dönem hazırlıkları İtalya'nın Bormio kentinde olacak. Burada 13-14 gün kadar kalacağız. Daha çok kondisyon ağırlıklı bir kamp olacak'' diye konuştu.

Bormio kampı dönüşünde bazı turnuvalara katılacaklarını hatırlatan Harun Erdenay, ''Bu sene 3-4 tane turnuva oynayacağız. Biri Sofya'da, biri Belgrad'da, bir tanesi Almanya'da ve bir tanesi de Türkiye'de olacak. Daha önce takımda olmayan 6-7 tane yeni arkadaşımız var aramıza katılan. Genç bir takımla gidiyoruz. Tecrübeli oyuncularımız da var. Fakat 6-7 tane oyuncumuz izin istediler. Biz de onlara izin verdik. Biraz genç bir takım kurduğumuz için bence daha heyecanlı olacak. Onların da hepsi kaliteli oyuncular'' şeklinde konuştu.

Harun Erdenay, eleme grubunda İtalya ile çekişeceklerine inandığını da sözlerine ekleyerek, ''Grubumuzda sanırım İtalyanlarla çekişiceğiz. Çekler de, Portekiz de fena takım değil ama gruptan iki takım çıkacak ve bu iki takım arasında olacağımızı düşünüyorum'' dedi.

A Milli Takım kadrosunda yer alan oyunculardan Sinan Güler, genç bir kadroyla elemelere katılacaklarını ifade ederek, ''Umuyorum ki ağabeylerimizden devraldığımız bayrağı gururlu bir şekilde taşır ve Avrupa Şampiyonası'na katılacak hakkı kazanırız'' derken, Barış Hersek ise milli takıma tekrar seçildiği için duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve, ''Milli Takıma tekrar seçilmek benim ve arkadaşlarım için gurur verici bir şey. İlk çalışmalarımız için Bormio'ya gidiyoruz. Umarım sakatlıklar olmadan güzel bir çalışma dönemi geçiririz. Devamında da hazırlık maçlarından iyi sonuçlar alırız. Bu sene benim için gerçekten iyi geçti umarım devamı milli takımda da gelecek'' şeklinde konuştu.

İtalya'da kondisyon ağırlıklı bir kamp dönemi geçirecek olan ay-yıldızlılar, 21 Temmuz Cumartesi günü İstanbul'a dönecek ve 23 Temmuz Pazartesi günü de Sofya Turnuvası'na katılmak üzere Bulgaristan'a gidecek.

AA