+ Konu Cevaplama Paneli
Sayfa 3 Toplam 3 Sayfadan
BirinciBirinci 1 2 3
21 den 25´e kadar. Toplam 25 Sayfa bulundu

Konu: DVB-S2 kartla 4K yayın izlemek için işlemci önerisi

serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Teşekkür
    898
    Thanked 5.591 Times in 868 Posts
    Tecrübe Puanı
    2468
    Alıntı fatsy´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
    Serkan bey önceki mesajınızda bahsettiğiniz NVDEC tam olarak nedir? Şurada bununla ilgili bir liste var; [Only registered and activated users can see links. ]

NVDEC ve NVENC; decoding/encoding meselesi anladığım kadarıyla. Ekran kartı 10bit HEVC'i decode edebiliyorsa (çözümleyebiliyorsa), yeterli olmaz mı 4k kanallar için?
    NVDEC'in tanımını burada 41 no'lu mesajda açıklamıştım ;
    [Only registered and activated users can see links. ]

Tabloya göre GT1030 'un NVDEC yeteneği var. Yani 4K çözümleyecektir. Ancak CUDA çekirdek sayısı bakımından, GT serisi, GTX serisine göre yetersizdir. Yani donanım hızlandırma ve CUDA çekirdek sayısı bir birini destekleyecek şekilde işlev görmektedir. Denemedim ama GT serisi 10bit 4K için biraz zayıf kalır diye değerlendirmekteyim.

Daha önceki mesajımın birinde belirttiğim gibi, ekran kartlarıyla 4K yayın çözmekle, 4K yayın izlemek aynı şey değil. Eğer GPU kullanımı yükselmeden, ısı sorunu oluşmadan 10bit 4K yayın izlemek istiyorsan, GTX serisi ile başlamakta yarar var.

Tabi istiyorsan yine de GT1030 satın alıp, deneme yapabilirsin. Ben yalnızca kanaatimi belirttim.

Tabloyu dikkatli incelersen, bir de renk örneklemesine ait sütunlar var. Yani biz 10bit 4K( H.265 ) video'nun 4;2;0 olduğunu varsayıyoruz. Peki 10bit 4K 4;2;2 olursa ne olacak ? GT1030 kaldıracak mı ?

Ben standart 8bit H.264 4;2;2 denediğimde, GPU kullanımı aniden %35 - %40 'a çıkıyor. Ki, deneme yaptığım video 8bit.

İş 10bit video'lara gelince, durum bambaşka bir hal alıyor.

Yani NVDEC yönünden yeterli değil mi diye sorunca, bu detayları hatırlatmak gerekiyor. Esasında bu detaylara link verdiğim diğer konu başlığında değindim.

Ancak genelde hepimizin yaptığımız hata, yayını çözdü oldu, bitti. İşte iş bu değil. Çünkü yarın karşımıza 10 bit HEVC 4;2;2 video çıkarsa ne olacak ? Satın aldığımız ekran kartı yine yetersiz kalıyor mu diyeceğiz ?

Hülasası; konuyu çok iyi özümsemen lazım. bak yukarıdaki mesajlarınım birinde GTX1650'den bahsettim. Mimarisinden bahsettim. İşte bir de NVDEC sütunlarını renk örneklemesi bakımından da incelemelisin.

Unutmadan ; 4;2;2 ticari bir örnekleme çeşidi olduğu için, işlemci ve ekran kartı üreticileri donanım temelli destek vermekten kaçınmaktadır. Bu nedenlerin( 10bit deteği, mimari, CUDA, renk örneklemesi ) tamamını bir arada ele aldığımızda, orta seviye bir ekran kartıyla başlamanın doğru olacağı kanaatindeyim.
    Doğru bilginin adresi...

Geneli ingilendiren sorulara PM'den yanıt veremiyorum. Katılımcıların yararlanabilmesi için,
    sorularımızı açık alandan sormaya özen göstermeliyiz. Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.

2. The Following User Says Thank You to serkanguzel For This Useful Post:

fatsy (21-05-2019)

ÇAVUŞ
    fatsy biraz daha puan alirsa yaralı olacak uye fatsy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Teşekkür
    61
    Tecrübe Puanı
    86
    GT1030 un beni cezmetmesinin sebepleri;

1- Fiyatı
    2- Pasif soğutuculu olması (Fan yok, haliyle de gürültü yok )
    3- Güç tüketimi (30 watt)

Satın almayı şimdilik düşünüyorum, bakalım hayırlısı...

serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel taninmis sohret sahibi uye serkanguzel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Teşekkür
    898
    Thanked 5.591 Times in 868 Posts
    Tecrübe Puanı
    2468
    Alıntı fatsy´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
    GT1030 un beni cezmetmesinin sebepleri;

1- Fiyatı
    2- Pasif soğutuculu olması (Fan yok, haliyle de gürültü yok )
    3- Güç tüketimi (30 watt)

Satın almayı şimdilik düşünüyorum, bakalım hayırlısı...
    Hadi bakalım. Sen biraz kelepircisin.

Deneyip gör. İş yaparsa diğer arkadaşlar da alır.
    Doğru bilginin adresi...

Geneli ingilendiren sorulara PM'den yanıt veremiyorum. Katılımcıların yararlanabilmesi için,
    sorularımızı açık alandan sormaya özen göstermeliyiz. Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.

ER montevo is on a distinguished road montevo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Teşekkür
    56
    Tecrübe Puanı
    0
    everest hd stream midir nedir o cihaz ile trt 4k izleyebiliyorum.tamamen işlemciye,amd r5 2600 8gb, yıktım yükü.zaten ekran kartımda hvec desteği yok.aynı sürücü ile trt 4 k hem var hem yok. LNB ayarlarından switch 11700 den 11500 e düşürüdm ve trt4 k çıktı.bu işlemi daha önce skystar 2 kartlada yapıyordum ama o bu kadar nazlı değildi.

[Only registered and activated users can see links. ]

Konu montevo tarafından (26-05-2019 Saat 13:24 ) değiştirilmiştir.

ER montevo is on a distinguished road montevo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Teşekkür
    56
    Tecrübe Puanı
    0
    bu da bonus everest hd stream ile 8k 16apsk yayın

https://resmim.net/f/kdeYNb.jpg

+ Konu Cevaplama Paneli
Sayfa 3 Toplam 3 Sayfadan
BirinciBirinci 1 2 3

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread

Bookmarks